دستگاه تاتو

در سال‌های گذشته بر روی بدن برخی از مردان طرح‌هایی زده می‌شد که به آن خالکوبی می‌گفتند. امروزه تاتو به دلیل طرح‌های زیبا و ظریفی که دارد مورد توجه جوانان قرار گرفته است. تاتو بسیار پیشرفته‌تر از خالکوبی است. خالکوبی با استفاده از ابزارهای مکانیکی و به طور دستی روی بدن اجرا می‌شد. اما تاتو با استفاده از انواع مختلف دستگاه‌های تاتو برقی، سوزن‌ها و ابزارهای مدرن روی بدن اجرا می‌شود.

تاتو نه تنها بر روی بدن، بلکه بر روی صورت نیز قابل انجام است که به آن میکروپیگممنتیشن می‌گویند. تاتو ابرو یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین نوع تاتو صورت است. اشخاصی که ابرو آنها کم مو است و یا بر اثر سوانح مختلف دچار ریزش ابرو شده‌اند، یا شکستگی و جای بخیه در داخل ابروی آنها است، از طرفدارن سرسخت این حرفه هستند.

دستگاه تاتو انواع مختلفی دارد و در یک دسته‌بندی کلی به دو دسته تقسم‌بندی می‌شود؛

۱- دستگاه تاتو صورت (میکروپیگمنتیشن)

۲- دستگاه تاتو بدن

انواع دستگاه تاتو صورت (میکروپیگمنتیشن)

دسته‌بندی‌های مختلفی برای دستگاه تاتو صورت در نظر گرفته شده است که عبارتند از؛

الف- دستگاه‌های تاتو تبلت‌دار و بدون تبلت.

ب- دستگاه‌های تاتو پیچی و کارتریج (تی).

ج- دستگاه‌های تاتو سوزن و سرپلاکی.

دستگاه تاتو تبلت دار و بدون تبلت:

در دستگاه تاتو تبلت‌دار قلم تاتو از طریق کابل رابط به صفحه مانیتور (تبلت) وصل می‌شود. تنظیم سرعت برای ابرو، خط چشم و لب به طور کنترل شده و روی دکمه‌های جداگانه انجام می‌شود. تنظیم عمق سوزن، غالباً با چرخاندن سر قلم و به صورت دستی انجام می‌گردد. برای میکرونیدلینگ و جوانسازی پوست نیز کاربرد گسترده‌ای دارند.

در دستگاه تاتو بدون تبلت، قلم مستقیماً به آداپتور وصل می‌شود. تنظیم عمق سوزن روی بدنه هندپیس (قلم تاتو) انجام می‌شود. سرعت روی بدنه و بنا به تشخیص تاتوکار برای قسمت‌های مختلف پوست تنظیم می‌گردد.

قیمت دستگاه تاتو تبلت دار بیشتر از دستگاه‌های معمولی و بدون تبلت است.

دستگاه تاتو پیچی و دستگاه تاتو کارتریج (تی):

تمامی دستگاه‌های تاتو صورت یا از نوع پیچی هستند یا از نوع کارتریج تی. فرق بین این دو، در نوع سوزن و نوع بسته شدن آن روی دستگاه است. در دستگاه تاتو پیچی، سوزن روی قلم با پیچیده شدن بسته می‌شود. در دستگاه کارتریج تی، سوزن تی روی لبه قلم با چفت شدن بسته می‌شود.

دستگاه‌های تاتو پیچی کاشت رنگ ظریف‌تری دارند و برای تاتو هاشور مویی ابرو و خط چشم گزینه‌ای عالی هستند. دستگاه‌های کارتریج تی، کاشت رنگ قوی‌تری دارند و برای تاتو لب و سایه ابرو عملکرد بهتری دارند. قیمت دستگاه تاتو پیچی و دستگاه کارتریج مشابه هم است.

نوع جدیدی از دستگاه‌های دوکاره (دو سر) مثل دستگاه تاتو PMD7 نیز وارد بازار شده‌  است که دو سر دارند. این دستگاه‌ها یک سر پیچی و یک سر کارتریج تی دارند و همزمان می‌توان با یک دستگاه و هر دو سوزن با آن تاتو زد.

دستگاه تاتو سوزن و سرپلاکی:

دستگاه‌های سوزن و سرپلاکی شامل دستگاه تاتو قدیمی و دستگاه تاتو موزاییک (بایوتاچ) است. شکل سوزن و سرپلاک این دستگاه‌ها با هم متفاوت است و از نوع کارتریجی و ممبران‌دار نیستند. دستگاه تاتو قدیمی صدای بلندتری نسبت به تمام دستگاه‌های دیگر دارد.

قیمت دستگاه تاتو موازییک (بایوتاچ) چندین برابر دستگاه تاتو قدیمی است و کاشت رنگ و ظرافت بسیار بالایی دارد.

انواع دستگاه‌ تاتو بدن

دستگاه‌های تاتو بدن بایستی قدرت موتور بالاتری داشته باشند، چون تاتو بدن زمان زیادتری طول می‌کشد و از طرفی پوست بدن به نسبت صورت ضخیم‌تر است. دو نوع دستگاه تاتو بدن در بازار ایران موجود است؛

الف- دستگاه گان

ب- دستگاه تاتو پن

دستگاه تاتو بدن گان:

‌گان و روتاری مدل اولیه دستگاه تاتو بدن هستند. این دستگاه‌ها معمولاً سنگین هستند و سروصدای زیادی حین کار تولید می‌کنند. اما کاشت رنگ بسیار قوی دارند. با اتصال به ترانس نیز روشن و تنظیم می‌شوند.

از آنجاییکه تعویض سوزن و سرپلاک در گان زمانبر است، از پک‌ دستگاه تاتو بدن دوگان و یا پک حاوی یک گان و یک روتاری استفاده می‌شود. یک گان برای لاین زنی و دیگری برای شیدینگ و سایه زنی کاربرد دارد. روتاری نیز شبیه گان است و برای شیدینگ و سایه زنی حرفه‌ای کاربرد دارد.

قیمت دستگاه گان و روتاری از دستگاه‌های تاتو صورت بیشتر است.

دستگاه تاتو پن:

دستگاه پن نسل جدیدی از دستگاه‌های تاتو بدن است که مزایای زیادی نسبت به دستگاه‌های گان و روتاری دارند. سوزن پن کارتریجی و یکبار مصرف است به همین جهت ایمن و بهداشتی است.

تعویض انواع کارتریج (سوزن)های مخصوص لاین زنی و سایه زنی بسیار راحت و سریع است. در دستگاه‌های گان و روتاری تعویض سوزن و سرپلاک وقتگیر است.

دستگاه پن سبک است و صدای ملایمی دارد. انواع مرغوب آن همچون پن EZ و پن راکت لرزش ندارند.

همه‌ی دستگاه‌های پن نیاز به ترانس و پدال دارند و در این بین، پن EZ تنها دستگاه پنی است که آداپتور اورجینال داشته و نیازی به ترانس و پدال ندارد.

قیمت دستگاه پن بیشتر از گان و روتاری است. قیمت انواع مختلف پن نیز بر حسب ورژن و برند بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان اختلاف قیمت دارند.

Main Menu

برو به واتس آپ
1
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم ؟