زیبایی یکی از دوست داشتنی های انسان هاست، به طوری که همه ما دوست داریم بیش از پیش زیبا باشیم و کمتر کسی دوست دارد حس کند که پیر شده است، به عبارت دیگر انسانها مخصوصاً زن ها دوست دارند همیشه زیبا و جوان باشند. زیبایی جزیی از وجود یک زن است در حال حاضر و با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی انواع روش های زیباسازی و جوان سازی پوست صورت یا بدن در سراسر جهان وجود دارد، یکی از این روش ها که بسیار بازخورد داشته روش میکرونیدلینگ است. میکرونیدلینگ پوست صورت راهی جدید و عالی برای جوان سازی پوست می باشد.
لایه برداری از پوست چیست؟

در روشهای لایه برداری از پوست ، لایه های بیرونی و آسیب دیده پوست برداشته می شوند. حاصل این فرآیند، پیدایش پوستی جدید است که به مراتب زیباتر و شفاف تر از پوست آسیب دیده قبلی است.

با گذشت زمان و در نتیجه عواملی مثل افزایش سن، آسیب ها و عوامل محیطی، پوست انسان دچار کدورت و تیرگی شده و شفافیت و درخشندگی قبل را نخواهد داشت، درضمن پوست، به مرور زمان پیر می‌شود و خشکی، چین و چروک، لکه های پیری و اختلالات رنگدانه ای، شلی و افتادگی پوست، باعث بروز تغییرات نامطلوب در پوست می شود.

روشهای لایه برداری از پوست یا ( Resurfacing ) برای متوقف کردن و معکوس کردن علائم پیری و Ageing پوست انجام میشود. در مواردی هم آسیب هایی مانند آکنه یاجوش، زخم ها، بیماریها و دستکاری پوست باعث ایجادضایعاتی در سطح پوست می شوند که برای درمان آنها، لایه برداری پوست انجام می شود.
روشهای لایه برداری از پوست

لایه بردارهای لیزری پوست
لایه بردارهای شیمیایی
میکرودرم ابریژن
درم ابریژن
میکرونیدلینگ
جوانسازی نوری (IPL)

میکرونیدلینگ تاریخچه جوان سازی پوست

تاریخچه جوان سازی پوست صورت را در مصر باستان و استفاده از ماسکهای خراش دهنده ( ابریژن ) دارای پودر مرمر میتوان یافت. اولین کسانی که متوجه مزایای فوق‌العاده نیدلینگ پوست شدند دکتر اورنتریک و همکارانش در سال ۱۹۹۵ بودند. اصطلاح Subcision® را آن‌ها معرفی کردند.

دکتر آندره کامیراند و همکارانش در مقاله ایدر سال ۱۹۹۷ با معرفی نیدل ابریشن پیشرفته گام مهم بعدی در باب نیدلینگ پوست را برداشتند. وی به روش Tattoing و با رنگ‌دانه همرنگ پوست نسبت به ترمیم اسکار هیپوکروم صورت اقدام نمود. پس از یک تا دو سال، آن‌ها متوجه شدند بااینکه رنگ‌دانه مصنوعی کاملاً محو شده بود، جای آن ملانین طبیعی جایگزین شده و همچنین بافت، ظاهر و رنگ اسکار بسیار بهبود یافته بود.

به دنبال کشف دکتر کامیراند، دکتر دس فرناندس یک استامپ نیدلینگ برای تحریک کلاژن معرفی کرد. بعدها وی غلتکی (رولر) با ۷۰ سوزن طراحی کرد که استفاده از آن راحت‌تر بود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های پیشرفته و حرفه‌ای میکرونیدلینگ جهت استفاده پزشکان در امر جوان‌سازی پوست تولید شده است. به‌صورت کلی می‌توان گفت اسکین نیدلینگ که تحت عنوان میکرونیدلینگ یا روش تزریق کلاژن نیز شناخته می‌شود، یک روش غیر جراحی کم تهاجمی است که با ابزار میکرونیدل آسیب کنترل‌شده‌ای به پوست فرد وارد می‌کند.

در واقع در این روش ابزار مدادی شکلی که در قسمت انتهایی به یک غلتک مجهز شده استفاده می‌گردد که دارای سوزنهای بسیار ظریفی است. با غلتاندن ابزار بر روی صورت، سوزن‌ها وارد پوست شده و زخم یا اصطلاحاً یک کانال بسیار ریز بر روی پوست ایجاد می‌کند. این زخم کنترل‌شده و محدود، بدن فرد را وادار می‌نماید در جهت ترمیم این آسیب، عکس‌العمل نشان دهد و  کلاژن و الاستین تولید کند. در نتیجه پوست ضخیم‌تر شده و این فرآیند منجر به کاهش ضایعات پوستی و جوان‌سازی پوست می‌گردد، به‌نحوی‌که پوست فرد بافتی لطیف‌تر و مرطوب‌تر خواهد داشت.

ابزارهای بسیار متعددی برای اعمال روش میکرونیدلینگ موجود است که هر یک از مواد متفاوتی ساخته‌شده است. برای مثال ابزارهای سیلیکونی، شیشه‌ای، فلزی و پلیمری در بازار موجود است.

گفته می‌شود نیدلینگ حرفه‌ای  پوست یکی از سریع‌ترین فرآیندهای درمانی پوست است و این روش برخلاف داروهای شیمیایی و یا لیزر درمانی، آسیب حداقلی به پوست وارد می‌کند.

در میکرونیدلینگ چه اتفاقی می افتد؟

طی فرآیند میکرونیدلینگ، با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز، میلیون‌ها میکرو کانال در اپیدرم و درم ایجاد می‌گردد. واردکردن سوزن‌ها به داخل پوست، باعث افزایش انتشار فاکتورهای رشد از فیبروبلاست ها، پلاکت‌های خونی و بهبود عملکرد فاکتورهای رشد alpha و Beta می‌گردد. این فرآیند منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست ها می‌شود. کراتینوسیت ها نیز به محل نیدلینگ در اپیدرم منتقل‌شده و در آنجا تکثیر می‌شوند و در نتیجه باعث افزایش ضخامت اپیدرم می‌گردند. (رشته‌های کلاژن و الاستین در واقع رشته‌های پروتئینی هستند که وظیفه استحکام و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را به عهده داشته و عامل اصلی در جوان‌سازی پوست به شمار می‌آیند.)

در این روش نفوذ سوزن به داخل پوست می‌بایست به حدی باشد که خونریزی‌های ظریف داخل پوستی ایجاد گردد (pin point bleeding). در میکرونیدلینگ اپیدرم سوراخ می‌شود اما تخریب نمی‌شود، بنابراین اپی تلیال در مدت‌ زمان کوتاهی بازسازی‌ شده و در نتیجه دوران نقاهت پس از درمان بسیار کوتاه خواهد بود.

سوراخ های ایجاد شده بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و ظرف چند ساعت بسته شده و مختصر قرمزی و تورم که بعد از میکرونیدلینگ روش نوین در جوانی پوست ایجاد می شود چند روز بعد محو شده و هیچگونه علامتی در موضع باقی نمی ماند. مدت زمان هر جلسه حدود ۶۰ دقیقه است که ۴۵ دقیقه برای بی حسی  و حدود ۱۵ دقیقه درمان با درماپن زمان میبرد.

میکرونیدلینگ از سایر روش های تهاجمی از قبیل لیزر فراکشنال و لایه برداری شیمیایی (پیلینگ) مؤثرتر گزارش شده است به دلیل اینکه عمق نفوذ و تأثیر لیزر در حد لایه سطحی اپیدرم بوده(حداکثر ۶۲٫۵ میکرومتر) و در صورت نفوذ به لایه درم ایجاد اسکار و هیپوپیگمنتاسیون می نماید و این در حالی است که در میکرونیدلینگ عمق نفوذ سوزن ها به لایه درم می باشد (تا ۲۰۰۰ میکرومتر) و روند کلاژن سازی و بازسازی پوست با افزایش جریان خون موضعی در این لایه عمقی تحریک می شود.

میکرونیدلینگ یک روشی ایمن، فاقد مواد شیمیایی می باشد که محرک تولید کلاژن جدید است، زیرا این روش می تواند روی تمام پوست ها با رنگ ها و جنس های متفاوت انجام شود، گاهی اوقات نسبت به لیزر درمانی ارجحیت دارد، زیرا خطر سوختگی پوست در آن وجود ندارد.

چیزی که بیماران را جذب می کند این است که این روش عوارض بسیار کمی دارد و گاهی اوقات عوارضی ندارد و می تواند در سر تا سر بدن استفاده شود، اما صورت، گردن و قفسه سینه بیشترین نقاط درمانی هستند. به خاطر داشتن سوزن یکبار مصرف خطر انتقال عفونت وجود ندارد. به خاطر تکنولوژی پیشرفته جهت استفاده در اطراف چشم، لب و بینی کاملاً ایمن است.

درمقایسه با پیلینگ شیمیایی، درم‌ابریژن و لیزر درمانی، این روش مزایای بیشتری دارد. معمولاً میکرونیدلینگ صورت برای تمام افراد مناسب است .

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ

 

کاربرد های میکرونیدلینگ عبارتند از :

 • درمان چین و چروک های ریز و سطحی
 • درمان انواع اسکار ( جای جوش و جای زخم )
 • درمان منافذ باز پوست
 • درمان آسیب های ناشی از آفتاب
 • رفع انواع لک (hyperpigmentation)
 • درمان ترک های پوستی یا استریا (stretch marks)

آثار و عواقب احتمالی میکرونیدلینگ چیست؟

این روش بسیار ایمن است و تا کنون عارضه جدی ناشی از آن گزارش نشده است. اما کار با میکرونیدل با مشکلاتی همراه است. بیشترین مشکل عدم اطمینان از یکدست بودن کار است. به این معنی که مشخص نیست، موضع به طور یکسان نیدلینگ شده است. زیرا در حرکت غلطک (رفت و برگشتی) همواره نقاط خاصی نیدلینگ می شوند و فواصل بین آن ها نیدلینگ نمی شوند. در این صورت تا حدی موفقیت درمان تحت تأثیر قرار می گیرد.

مشکل بعد آن است که در همه نقاط صورت نمی توان از غلطک استفاده کرد. نواحی پلک پایین و کنار بینی و در برخی موارد بالای لب بالا از نقاطی است که به خوبی میکرونیدلینگ نمی شوند و اتفاقاً مناطق فوق از مناطق پر مشکل صورت هستند. عدم امکان تنظیم عمق نفوذ به دلخواه از دیگر مشکلات درمارولر است. به طور مثال با درمارولر شماره  ۰٫۵ نمی توان در جای خاصی که نیاز به ایجاد نفوذ بیشتر است مثلاً عمق ۱ mm ایجاد نمود. در ضمن حین حرکت غلطک سوزن ها به طور عمودی در پوست وارد و یا از پوست خارج نمی شوند، این حرکت دورانی باعث آسیب غیر ضروری در پوست می گردد.

عوارض میکرونیدلینگ

افرادی که نباید میکرونیدلینگ انجام دهند؟

 • افرادی که زخم، بریدگی یا خراشیدگی‌های باز روی پوست‌شان دارند
 • کسانی که طی یک سال گذشته، پوست‌شان تحت پرتو درمانی و اشعه‌ درمانی قرار گرفته‌
 • کسانی که در ناحیه مورد نظر، هرگونه عفونت پوستی، عارضه یا تب‌خال دارند
 • خانم‌هایی که دوران بارداری و شیردهی را می‌گذرانند
 • کسانی که سابقه‌ی بروز کلوئید (در محل عارضه گوشت اضافه بالا می‌آورند) دارند یا زخم‌هایشان خیلی دیر التیام پیدا می‌کند؛
 • افراد مبتلا به عفونت پوستی، بیماری‌های پوستی و هرپس سیمپلکس
 • افرادی که در طول سه ماه گذشته، تحت درمان با داروی اکوتان (ایزوترتینوین) بوده‌اند
 • بیماران هموفیلی و کسانی که از آسپرین و داروهای ضدانعقاد خون استفاده می‌کنند.

فروشگاه بر اساس گروه

برو به واتس آپ
1
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم ؟