کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی

 پوست بدن یکی از مهمترین اجزا و ساختار بدن انسان می‌باشد اکثر آدمها دوست دارند که پوستی زیبا و جوان داشته باشند از اینرو در صدد بر می‌آیند که به روش‌های مختلف پوست خود را شاداب و جوان نمایند. کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی یکی از همین انتخاب‌ها برای از بین بردن لایه های مرده پوست می‌باشد.  وقتی از سلامت بزرگترین عضو بدن خود، یعنی پوستمان، صحبت می‌کنیم، عوامل زیادی مطرح می‌شوند. پوست ما همیشه در معرض عناصر محیط بیرون است و لذا بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم در معرض خطر و آسیب است. به همین دلیل هنگامی که می‌خواهید روش درمانی یا محصولی را برای پوست خود انتخاب کنید مهم است که عواملی نظیر لکه های پوستی، آکنه، چین و چروک های پوست، حساسیت های پوستی، چربی یا خشکی بیش از حد پوست را در نظر بگیرید.  لایه برداری با میکرودرم ابریژن پوست می‌تواند فیزیکی یا شیمیایی باشد.

کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی

میکرودرم ابریژن یکی از محبوب ترین روش های  لایه برداری فیزیکی پوست است. در این روش سطح بیرونی پوست به طور دستی لایه برداری می شود تا سلولهای مرده پوست، ناخالصی ها و آلودگی‌ها از پوست زدوده شود. با لایه برداری بوسیله دستگاه خانگی میکرودرم ابریژن، میتوانید پوست خود را همچون مخمل نرم و صاف و برّاق کنید. این روش جوانسازی بسیار سریع جواب می‌دهد و تنها عوارض آن، سرخی ناچیزی است که برای چند ساعت روی پوست های حساس به جا می ماند. می توان گفت که کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی برای پوست دوای هر دردی به شمار می رود. ابتدا این روش تنها برای صورت به کار می رفت اما امروزه استفاده از دستگاه خانگی میکرودرم ابریژن برای همه نقاط بدن، از گردن گرفته تا سینه، دست ها، ران پا و… رایج شده است. در ضمن از دستگاه های میرودرم ابریژن می‌توان به عنوان بستری برای هر نوع جوانسازی پوستی استفاده کرد.   کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی  

توصیه هایی برای کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی

در این حالت، توصیه می شود پیش از مصرف کرم های جوانسازی، پوست خود را با دستگاه میکرودرم ابریژن خود لایه برداری کرده تا از بیشترین تأثیر محصولات مراقبت از پوست خود بهره مند شوید. طبیعتاً در دستگاه های میکرودرم ابریژن از قدرت مکش (ساکشن) و سایش به وسیله‌ی تراشه‌ های الماس یا کریستال‌های ریز به طور همزمان برای لایه برداری پوست استفاده می شود. لایه برداری با میکرودرم ابریژن، نتایج سریعی به همراه دارد اما تمام انواع این دستگاه ها برای پوست های حساس یا ملتهب مناسب نیستند. در این حالت، معمولاً توصیه می شود از دستگاه های میکرودرم ابریژنی استفاده کنید که سر آنها دارای تراشه های الماس هستند. این نوع دستگاه های میکرودرم ابریژن الماسی خطر پاره شدن رگ‌ها را در افراد با پوست نازک و حساس به حداقل می‌رساند. علاوه بر لایه برداری صرف، دستگاه های میکرودرم ابریژن به تولید کلاژن و ترمیم پوست هم کمک می‌کنند.

کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی

با این که روش های حرفه ای معمولاً کارآیی دارند میکرودرم ابریژن یکی از معدود روش های غیرجراحی در درمان پوست است که به راحتی امکان انجام موفقیت آمیز آن در منزل وجود دارد. با دستگاه های میکرودرم ابریژن خانگی میتوانید پلینگ کامل صورت خود و اطرافیانتان را در منزل انجام دهید. این دستگاه ساده شده دستگاه های پزشکی ست که برای استفاده خانگی به صورت کاملاً بهداشتی و با کاربردی آسان طراحی شده است. برخلاف پیلینگ، میکرودرم عوارض کمتری دارد و فرد بعد از آن فقط دچار قرمزی اندک می شود. در کل، استفاده از این روش‌ها چون باعث افزایش ضخامت و افزایش میزان ساخت و ساز کلاژن در بافت زیرین پوست می شود، مفید است. اما اکثر ماشین آلات و بسته های میکرودرم ابریژن در خانه به طور کلی ضعیف‌تر از درمان حرفه‌ای است. بسته های میکرودرم ابریژن خانگی سایش عمقی پوست را ایجاد نکرده و سلول های مرده پوست را مانند میکرودرم ابریژن حرفه ای حذف نمی کند.   کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی  

عملکرد و کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی چگونه است :

در ابتدا پوست تمیز و از آرایش و چربی کاملاً پاک می شود و سپس به مدت لازم بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که از سوی پزشک تعیین می شود، سایش در جهات گوناگون و روی قسمت های متعدد انجام می شود. زمان لازم حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در صورت و ۲۰ دقیقه در گردن به طول است. پس از خاتمه درمان، صورت پاک و سپس شسته می شود. یک کرم قابض (مثل اکسیددوزنگ یا کالامین) به محل مالیده می شود. به جز مصرف ضدآفتاب مراقبت خاصی پس از درمان لازم نیست و این روش برای افرادی که کار می کنند، مناسب است. تعداد درمان برحسب تمایل بیمار قابل تغییر است. از همه مهم تر این که شما می توانید در ساعت ناهاری به کلینیک رفته و پس از اتمام جلسه میکرودرم ابریژن با ظاهری آراسته و مرتب به محل کار خود بازگردید، انگار نه انگار که همین چند دقیقه پیش سلول های مرده پوست خود را از روی صورتتان برداشته اید. ( بد نیست کرم پودرتان را به همراه داشته باشید چرا که پس از به انجام رسیدن درمان رنگ رخسارتان کمی صورتی رنگ و برافروخته می شود.)  

انواع مختلف دستگاه هاو کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی

 • سرهای کریستالی: آمیزه ای از کریستال های ظریف آلومینیوم در این سرها جهت لایه برداری سایشی پوست به کار رفته است. همزمان مکش قوی دستگاه مازاد پوست ساییده شده را از روی سطح پوست پاک می‌کند.

نوع حرفه ای این درمان ها که بیشتر برای کاهش جوشگاه ها و لایه برداری پوست انجام می شود. کریستال های بسیار کوچکی از درون یک لوله به سمت پوست شلیک می شوند تا سلول های مرده و بافت جوشگاه را از بین ببرند. درحالی که این نوع ابریژن هنوز رایج است ، مشخص شده است که میکرودرم ابریژن الماس موفقیت آمیز تر می باشد.  

 • سرهای الماسی: خرده های بسیار ریز و ظریف الماس موجود در این نوع سرها برای از بین بردن سلول های مرده، چربی‌ها یا ناخالصی های پوست به کار می‌رود و سپس بوسیله ی مکش از روی پوست زدوده می‌شوند.

در این درمان حرفه ای نوک یک الماس واحد برای خراشیدن سلول های پوست مرده و بافت جوشگاه به کار می رود. با این که روش دردناک به نظر می رسد اما چون در اندازه ی بسیار کوچک انجام می شود معمولا موجب درد شدید نمی شود. مانند روش میکرودرم ابریژن کریستال، دراین روش نیز سیستم ساکشن برای برداشتن سلول های مرده استفاده می شود.   کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی  

نکات اساسی در مورد کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی

مطالعات نشان می دهد، دستگاه های میکرودرم ابریژن کریستالی می توانند مضراتی برای بیمار به همراه داشته باشند، چرا که ممکن است فرد این کریستال ها را استشمام کرده یا در اثر اصابت این کریستال ها به چشم فرد، چشم او خراشیده شود. به همین دلیل نیز در اکثر کلینیک ها در حین اجرای این روش درمانی چشم بیمار را با عینک پوشانده و محافظت می کنند. کریستال های قابل استفاده در دستگاه میکرودرم ابریژن ،کلرید سدیم، بی کربنات سدیم و اکسید منیزیم می‌باشد. نحوه عملکرد و کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی بدین شرح است؛ زمانی که شما خارجی ترین لایه پوست موسوم به استراتوم کورنئوم را بر می دارید، بدن شما وحشت زده می شود و این اتفاق را به عنوان آسیبی که پوست شما وارد شده تحلیل می کند. بنابراین به تکاپو می افتد وسلول هایی تازه و سالم را جایگزین سلول های از دست رفته پوست می کند.

انواع لایه برداری با میکرودرم ابریژن

 • پیل الفا هیدروکسی اسید :

رایج‌ترین لایه ‌برداری شیمیایی، پیل شیمیایی‌ سطحی یا مدیومی است که از اسیدهای آلفا هیدروکسی و بتا هیدروکسی استفاده می‌کند. آنزیم‌ها نوعاً از اسیدهای میوه همچون آناناس، پاپایا و کدو تنبل گرفته می‌شوند. آنزیم‌ها سلول‌های مرده‌ی روی سطح پوست را در هم می‌شکنند. این روش درمان برای یک لایه ‌برداری ملایم از بهترین گزینه‌هاست، اما باید نسبت به حساسیت‌های پوستی هشیار بود. این روش‌ برای لایه‌ برداری بسیار سودمند هستند و به طور معمول و به کرّات در مطب‌ها و کلینیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا نیاز به هیچ گونه بیهوشی ندارند. به علاوه می توان از این روش درمانی در خانه هم استفاده نمود.

 • پیل فنول :

سر دیگر طیف، پیل های فنول هستند. هرچقدر که پیل های الفا هیدروکسی اسید ملایم و ضعیف هستند، لایه بردارهای فنول به طور قابل ملاحظه ای قوی هستند. لایه برداری با پیل فنول، نتایج را خیلی زودتر و محسوس تر از پیل های الفا هیدروکسی اسید ظاهر می کند اما دوره نقاهت طولانی تری را هم می طلبد. این امر به خاطر شدت و دوز بالای ماده لایه بردار است و هر جلسه درمان ممکن است تا ۳ ساعت در نقاهت به سر برید. توجه داشته باشید که این پیل ها دردناک هستند و نیاز به مصرف مسکن یا بی حسی موضعی دارند.

مدت زمان ماندگاری در پیلها چه مقدار میباشد؟

نتایج حاصل از پیل های فنول میتوانند تا ۳ ماه دوام داشته باشند. این زمان برای اغلب افرادی که می خواهند اعتماد بنفس لازم برای حضور در مجالس و گروه های دوستانه داشته باشند زمان کافی و مطلوبی است. البته فنول موجب رنگ پریدگی و سفیدی غیرطبیعی پوست می شود و در نتیجه راه حل مناسبی برای درمان همه افراد با رنگ و نوع مختلف پوست نیست.

 • پیل تری کلورو استیک اسید:

یک پیل تری کلورو استیک اسید(TCA) را می توان بین پیل های اسیدی و پیل های فنولی جای داد. معمولاً از این نوع لایه بردارها برای یکدست کردن بافت پوست بدون سفید کردن آن و ایجاد چهره ای رنگ و رو رفته استفاده می شود. پیل های شیمیایی که عموما امروزه در بازار یافت می شود، ترکیبی از همه ی این لایه بردارهای شیمیایی است. در این محصولات، از TCA برای بهتر کردن نتایج جوانسازی و در عین حال بالابردن امنیت محصول شیمیایی برای تمامی انواع پوست با رنگ های مختلف استفاده میشود.     کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی  

موارد کاربرد دستگاه میکرودرم ابریژن در پوست:

 • پاکسازی و جوانسازی پوست
 • لیفتینگ پوست
 • رفع لکه پوست
 • رفع کک و مک پوست
 • رفع چین و چروک و خط خنده صورت
 • رفع جای جوش و غبغب و آکنه
 • رفع خطوط سطحی پوست
 • رفع آسیب های خفیف پوستی
 • پیلینگ سطحی( به منظورافزایش شفافیت ودرخشندگی پوست ): .
 • پوست های کدر ومات
 • قابل استفاده در دست ها، سینه، گردن، زانوها، و حتی آرنجها نیز برای جوانسازی و رفع چروکهای پوستی می باشد.

موارد منع استفاده از میکرودرم ابریژن :

میکرودرم ابریژن دستگاهی کاملاً بی خطر در حوزه پوست و زیبایی است لیکن در موارد زیر باید احتیاط یا اجتناب نمود:

 • تب خال
 • جوش های تراوش دار و عفونت فعال
 • زگیل ها
 • رزاسه فعال
 • دیابت کنترل نشده
 • بدخیمی ها و موارد ناشناخته
 • ایدز

مراقبت های لازم پس از میکرودرم ابریژن :

  حتی المقدور زیر نور آفتاب قرار نگیرید و در صورت نیاز از کرم ضدآفتاب به میزان کافی استفاده کنید.   ماساژ صورت و کشیدن لیف ممنوع است.   استفاده منظم از کرم مرطوب کننده توصیه می شود.

موارد تحت درمان با دستگاه میکرودرم ابریژن

 1. پوست چرب
 2. جوانسازی پوست سالم
 3. کاهش و از بین بردن اسکارهای ناشی از آکنه
 4. درمان خال های قهوه ای که در اثر افزایش سن ایجاد شده اند
 5. از بین بردن چین و چروک زیر چشم و پیشانی

 

 

 

کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی

 

 

آیا  کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی محدودیت سنی دارد :

در حالی که محدودیت های سنی و جنسیتی خاصی وجود ندارد، معمولا افراد بالای ۱۲ سال تا بزرگسالان ۶۵ ساله می توانند میکرودرم ابریژن را انجام دهند. در حالی که حداکثر سن وجود ندارد، پوست بالغ در افراد بالای ۷۰ سال ممکن است خطری جدی برای کبودی و سایش داشته باشد. افراد زیر ۱۲ سال ممکن است گاهی نیز تحت درمان متخصص پوست یا جراح پلاستیک قرار بگیرند.

 هر چند وقت یک بار باید از کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی استفاده کرد؟

برای رسیدن به بهترین نتایج و حفظ شادابی، درخشش و سلامت پوست خود، توصیه می شود حداقل هر ماه یک مرتبه از دستگاه خانگی میکرودرم ابریژن خود برای لایه برداری  استفاده کنید. البته اگر در لایه برداری با میکرودرم ابریژن زیاده روی کنید، ممکن است پوستتان حساس شده و دچار التهاب و سرخی شود. میتوان از لایه برداری با میکرودرم ابریژن برای شروع استفاده کنید تا پوستتان برای جذب مواد شیمیایی در روش پیلینگ آماده شود. به علاوه لایه برداری با میکرودرم ابریژن موجب می شود تا پوست خیلی بیشتر از قبل کرم ها و انواع محصولات مراقبت پوستی را به خود جذب کند و در نتیجه، این گونه محصولات اثر بیشتری روی پوست شما داشته باشند.

ترکیب با درمان های دیگر در کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی :

ادغام روش میکرودرم ابریژن با درمان های دیگر امکان پذیر بوده و این عمل موجب تشدید نتایج و اثرات آنها می گردد. به طور مثال جذب دارو از سطح پوست پس از لایه برداری با میکرودرم ابریژن چندین برابر افزایش می یابد لذا می توان درمان هیپرپیگمانتاسیون پوستی به وسیله پمادهای جلدی را با میکرودرم ابریژن همزمان نمود و نتایج مؤثرتری را شاهد بود.

عوامل مهم انتخاب دستگاه میکرودرم ابریژن سالنی، مطبی، خانگی :

 • کیفیت دستگاه میکرودرم در لایه برداری صحیح.
 • عدم ایجاد خراش و خون‌مردگی.
 • کارایی آن در بهبود کک و مک.
 • لک های پوستی.
 • شل شدگی پوست.
 • جوش های سطحی.
 • منافذباز.
 • جای جوش و اسکار.

  کاربرد میکرودرم ابریژن خانگی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فروشگاه بر اساس گروه