کاربردهای لیزر فراکشنال

در پژوهشهای تازه اثر درماپن یا میکرونیدلینگ از سایر روش های هجومی از قبیل کاربردهای لیزر فراکشنال و لایه برداری شیمیایی(پیلینگ) مؤثرتر گزارش شده است چرا که عمق نفوذ و تأثیر لیزر در حد لایه سطحی اپیدرم بوده (حداکثر ۶۲٫۵ میکرومتر) و در صورت نفوذ به لایه درم ایجاد اسکار و هیپوپیگمنتاسیون می نماید. و این در حالی است که در میکرونیدلینگ عمق نفوذ سوزن ها به لایه درم می باشد (تا ۲۰۰۰ میکرومتر) و روند کلاژن سازی و بازسازی پوست با افزایش جریان خون موضعی در این لایه عمقی تحریک می شود . بعلاوه انجام جوان‌سازی پوست با روش های لایه برداری با لیزر و یا اسیدهای پیلینگ در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در سطح بالایی است محدودویت هایی داشته ولی در روش میکرونیدلینگ بدلیل سالم ماندن لایه اپیدرم که نقش محافظت کننده از پوست را ایفا می کند منعی وجود ندارد. دوره نقاهت و خانه نشینی در کاربردهای لیزر فراکشنال دی اکسید کربن ۷ تا ۱۰ روز است و قرمزی پوست ممکن است ۳ تا ۴ ماه ادامه یابد در حالیکه قرمزی پوست در میکرونیدلینگ علی‌رغم عمق نفوذ بالاتر حداکثر ۴۸ ساعت می باشد.   کاربردهای لیزر فراکشنال  

کاربردهای لیزر  فراکشنال Fractional Laser چیست؟

نخستین بار طرح اولیه لیزر را انیشتن داد و لی بعد از مرگ وی لیزر بطور کاربردی معرفی و عملیاتی شد.  کار لیزر به این گونه‌ است که با تابش یک فوتون به یک ذره (اتم یا مولکول یا یون) برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند. کاربردهای لیزر فراکشنال از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر، آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می‌سازد. کاربردهای لیزر فراکشنال یا تابش گسیل القایی ابزاری است که نور را به صورت امواج همگرا، هم فاز و هم دوست ساطع می‌کند. این امواج دارای یک طول موج هستند، در یک جهت حرکت می‌کنند و انرژی را در یک جا متمرکز می کنند. امروزه از کاربردهای لیزر فراکشنال در صنعت، صنایع نظامی و پزشکی استفاده گسترده ای می‌شود.

بر اساس طول موج لیزرها را به دو گروه در پزشکی طبقه بندی می کنند

 • قابل دید که دارای طول موج بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر هستند
 • غیر قابل دید که طول موج آنها بیشتر از ۷۰۰ نانومتر است و نامرئی هستند. پرتوهای این دستگاه از ماده‌ای جمع کننده یا فعال کنده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرژی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند.

لایه برداری پوست به چند روش انجام می‌گیرد؟

لایه برداری به سه روش شیمیایی ( پیلینگ ) و مکانیکی ( میکرودرم ابریژن ) و نوری ( کاربردهای لیزر فراکشنال) انجام می‌شود.   کاربردهای لیزر فراکشنال  

کاربردهای لیزر فراکشنال چگونه است؟

لیزر فراکشنال احتیاج به یک جلسه درمان دارد ولی در ضایعات شدید پوستی ممکن است تا ۳ جلسه به فاصله ۶ هفته احتیاج به تکرار داشته باشد. بدلیل دردناک بودن  این روش در ابتدا برای بی حسی پوست از  کرم های بی حسی  موضعی استفاده می شود . میزان انرژی برای هر کدام از پرتوهای فراکشنال بر اساس میلی ژول می باشد و تعداد سوراخ های ایجاد شده در سطح پوست در یک موضع با ابعاد ۱*۱ سانتی‌متر بر اساس نوع و شدت بیماری قابل تنظیم است ( بطور معمول بین۱۲۵ تا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع)  چنانچه ضایعه عمیق باشد مثلاً در جای جوش و یا چین و چروک های عمقی به منظور افزایش نفوذ لیزر از انرژی بیشتری استفاده می شود این افزایش انرژی ممکن است موجب انعقاد پوست در حد وسیعی  شود  در نتیجه برای جلوگیری از این موضوع  تعداد نقاط در واحد سطح کمتر انتخاب می شوند ( مثلاً ۱۲۵ نقطه در سانتی‌متر مربع با انرژی ۲۵ میلی ژول) اگر ضایعه سطحی باشد مثلاً یک چروک سطحی باید انرژی پرتوهای لیزر را کمتر انتخاب کرده و تعداد نقاط  لیزر در واحد سطح افزایش می یابد ( مثلا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۶ میلی ژول) در این روش بدلیل اینکه کل اپیدرم برداشته نشده و فقط سوراخ های ریزی در سطح پوست ایجاد می شود، ظرف ۴۸ ساعت پوست بسته شده و ترمیم سریع‌تر اتفاق می افتد و احتمال ایجاد اسکار و عفونت بسیار کم می باشد. تعداد جلسات  Fractional Laserحداکثر ۳ تا ۴جلسه که هر جلسه ماهی یک بار انجام می شود.

 

کاربردهای لیزر فراکشنال

 

عوارض  لیزر فراکشنال چیست؟

بعد از درمان، پوست کاملاً قرمز و ملتهب است ترشح در ناحیه ۱ تا ۲ روز ادامه دارد . این قرمزی ممکن است تا یک هفته ادامه یابد. در پوست های تیره و برنزه احتمال سوختگی و ایجاد هایپر پیگمنتیشن بعد از التهابPIH  وجود دارد. در صورت سوختگی پرهیز از نور آفتاب و استفاده از کرم های ترمیم کننده به ترمیم سریع تر کمک می کند . تورم  و  قرمزی بعد از  ۳ تا ۵ روز و  زبری و تیرگی پوست  بعد از یک هفته بطور کامل از بین می رود .  بعد از این مدت گاهاً رنگ پوست مختصری صورتی می شود  که می توان با میکاپ آن را پوشاند  و حداکثر دو هفته بعد رنگ پوست طبیعی شده و نتیجه یک پوست درخشان، صاف و با نشاط  می باشد.

لیزر فراکشنال برای چه کسانی مناسب است؟

 • برای آسیب های پوستی ناشی از نور خورشید.
 • افزایش سن.
 • چین و چروک های پوستی.
 • ناهمواری پوست.
 • افتادگی پوست.
 • جای جوش و منافذ باز پوست مناسب می باشد.

کاربردهای لیزر فراکشنال برای چه کسانی مناسب نمی‌باشد؟

 • در پوست های تیره این روش ممنوع است،چرا که کاربردهای لیزر فراکشنال یک روش تهاجمی است و ممکن است در این افراد ایجاد لکه های بعد از التهابPIH نماید  که به درمان بسیار مقاوم هستند و می توان از روش میکرونیدلینگ بعنوان جایگزین استفاده کرد.
 • در افراد با سابقه کلوئید( گوشت اضافه).
 • ضعف سیستم ایمنی ( دیابت کنترل نشده ، مصرف استروئید).
 • پسوریازیس.
 • ویتیلیگو، مصرف داروی ایزوترتینوئین در ۶ ماه اخیر انجام این روش توصیه نمی شود.

 آیا انجام لیزر فراکشنال در زمان بارداری و شیر دهی مجاز است؟

کرم بی حسی مورد استفاده در کاربردهای لیزر فراکشنال جذب خون می شود و می تواند به جنین برسد و یا وارد شیر مادر شده و آثار نامطلوبی بر روی جنین و یا طفل شیر خوار بگذارد.   کاربردهای لیزر فراکشنال  

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Main Menu

  برو به واتس آپ
  1
  سلام
  چطور میتونم کمکتون کنم ؟