تاتو این روزها در میان اقشار مختلف جامعه و به ویژه در میان جوانان طرفداران زیادی دارد. اما با توجه به این که تاتو ممکن است با مخاطراتی همراه باشد بهتر است فرد متقاضی قبل از هر اقدامی از نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو اطلاع یابد و آنها را در زمان تاتو مد نظر داشته باشد. تاتو زیبا است، اما انجام آن نباید موجب شود که سلامتی فرد به خطر بیافتد.  

نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو کدام است؟

مراقبت از پوست و نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو لازم است. این مراقبت ها موجب می شود که فرد نتیجه دلخواه را از تاتو به دست آورد. در بیشتر مراکز انجام تاتو توصیه های لازم توسط متخصص به فرد متقاضی اطلاع داده می شود. ممکن است این توصیه به صورت شفاهی یا به شکل بروشور در اختیار فرد قرار گیرد. اما در کل فرد متقاضی تاتو باید بداند که رعایت نکات بهداشتی قبل و بعد از تاتو از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید جدی گرفته شود. در ادامه این مراقبت ها به تفکیک آورده شده اند.   نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو  

نکات بهداشتی قبل از انجام تاتو

محل انجام تاتو در بهترین حالت باید ایزوله و استریل باشد. رنگ ها و جوهرهایی که برای تاتو استفاده می شود باید ایمنی بالایی داشته باشند. دستگاه های تاتو باید مورد تأیید وزارت بهداشت باشند. باید توجه داشت که روی تاتو قبلی نباید تاتو جدید انجام داد. از انجام تاتو روی بخش هایی از بدن که خال ساده و گوشتی دارد باید پرهیز شود. نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو در موارد بسیاری اهمیت حیاتی دارند و باید تا حد امکان در زمان تاتو کردن به آنها توجه شود. مراقبت های پیش از تاتو به انتخاب محلی که برای تاتو کردن انتخاب می شود بستگی دارد. برای جلوگیری از انتقال بیماری ها باید از این که سوزن های تاتو یک مصرف باشند اطمینان حاصل شود. فرد متقاضی تاتو باید به این مسئله توجه کند که فرد تاتو کننده سوزن را همان موقع از بسته بندی جدا کند. فرد تاتو کننده در زمان انجام تاتو حتماً از دستکش استفاده کند و محل انجام تاتو باید تمیز باشد و بهداشت آن رعایت شود. برخی از پوست ها به مواد تاتو حساسیت دارند و فرد پیش از هر اقدامی باید از این مورد مطمئن شود و در صورت وجود حساسیت باید از خیر تاتو کردن بگذرد.  

نکات بهداشتی بعد از انجام تاتو

بعد از انجام تاتو باید بانداژ روی پوست را تا دو ساعت نگه داشت. بعد از برداشتن بانداژ، پوست باید با آب سرد یا ولرم با یک صابون آنتی باکتریال شسته شود. پس از شست و شو، پوست به آرامی باید خشک شود. حوله نباید روی سطح پوست کشیده شود و حرکت داده شود. بعد از آن نیز بهتر است روی تاتو پماد ضد عفونی کننده مالیده شود. میران پماد باید آنقدر باشد که به خوبی توسط پوست جذب شود. زدن پماد ضد عفونی کننده به مقدار زیاد موجب خراب شدن تاتو خواهد شد. از مهم ترین نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو این است که در زمان دوش گرفتن بعد از تاتو آب نباید مستقیم روی پوست بریزد و پوست نباید مدت زیادی در آب بماند. از شنا کردن در آب دریا و یا استخر باید خودداری شود. استفاده از سونا نیز به همان اندازه ضرر دارد. زخم روی تاتو نباید دست کاری یا کنده شود. با کمی صبوری در مدت یک تا سه هفته زخم ها خوب خواهند شد و اثری از آنها باقی نخواهد ماند. قطعات یخ تورم و قرمز شدگی محل تاتو را التیام می بخشد. اگر از پوست به خوبی مراقبت نشود ممکن است دچار عفونت شود که در صورت مشاهده آن باید به پزشک مراجعه شود. بخشی از پوست که روی آن تاتو شده است نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد و بهتر است از کرم ضد آفتاب روی آن استفاده شود. نور خورشید ممکن است رنگ تاتو را در طولانی مدت از بین ببرد و آن را کمرنگ کند.   نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو  

شست و شوی محل تاتو از نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو

از نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو که باید به آن توجه کرد شست و شوی زخم تاتو است. در هفته اول مراقبت بعد از انجام تاتو باید اقداماتی را انجام داد. یکی از مهم ترین اقدامات شست و شوی محل تاتو است. این کار در هفته اول بسیار ضروری است. اگر محیطی که فرد در آن است آلوده باشد ممکن است به شست و شوی بیشتری در طول روز نیاز داشته باشد و برعکس در یک محیط تمیز یک بار شست و شو کافی خواهد بود. شست و شو در هفته دوم نیز باید ادامه پیدا کند. بعد از آن نیز بهتر است روی پوست از مرطوب کننده استفاده شود. زخم های تاتو در هفته دوم پوسته پوسته می شوند و ممکن است فرد احساس خارش داشته باشد. اما نباید روی پوست را بخاراند. برای کاهش خارش می توان از مرطوب کننده استفاده کرد. مرحله نهایی ممکن است به آهستگی صورت گیرد. ممکن است در محل تاتو پوست مرده و چربی های کوچک دیده شود. در هفته سوم لایه های بیرونی پوست کامل می شود و لایه های داخلی به زمان بیشتری نیاز دارند. استعمال مواد شیمیایی روی محل تاتو ممکن است موجب تحریک زخم شود به آن آسیب برساند. در ادامه روش هایی برای کاهش درد تاتو آورده شده است که انجام آنها می تواند مؤثر واقع شود. برای افرادی که از تاتو ترس دارند کسب اطاعاتی درباره آن لازم است.  

روش هایی برای کاهش درد تاتو

از روش هایی که برای کاهش درد تاتو استفاده می شود می توان به اقدامات زیر اشاره کرد:

 • برای حفظ نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو ،چند ساعت پیش از تاتو از نوشیدنی های کافئینی استفاده نشود.
 • قرار نگرفتن در معرض اشعه فرابنفش از روشی هایی برای کاهش درد تاتو است.
 • بهتر است پیش از تاتو لایه برداری و میکرودرم پوست انجام نشود.
 • از داروهایی که پوست را تحریک می کند نباید استفاده شود.
 • می توان برای کاهش درد پیش از تاتو به پیشنهاد متخصص قرص مصرف سود.
 • میکروپیگمنتیشن و میکرو بلدینگ نسبت به تاتو درد کمتری دارد.
 • قبل از تاتو فرد متقاضی یک نوشیدنی یا خوراکی قندی بخورد تا تحمل درد برایش ساده تر شود.

  نکات بهداشتی قبل و بعد از انجام تاتو

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فروشگاه بر اساس گروه