میکرونیدلینگ و کاربردهای مؤثر آن

میکرونیدلینگ در مطب، با بیحسى موضعى و با استفاده از وسیله‌اى بنام درمارولر(derma roller) انجام می‌شود، درمارولر استوانه‌اى پوشیده شده از نیدل(سوزن)هاى بسیار ظریف از جنس استیل است که توسط پزشک در جهات مختلف، روى پوست بیمار حرکت مى‌کند و منافذ متعدد بسیار ریزى، درپوست ایجاد مى‌کند، عمق این منافذ بسته به، طول نیدل‌هاى درمارولر، از ۵/. تا ٢ میلی‌متر متغیر است و بدون ایجاد هیچ مشکلى ظرف ٣-٢ روز بهبود مى‌یابد. در این مبحث با میکرونیدلینگ و کاربردهای مؤثر آن آشنا خواهید شد. این روش درمانى، سلول‌هاى فیبروبلاست را تحریک مى‌کند تا کلاژن جدید بسازند، به‌همین‌خاطر میکرونیدلینگ را درمان محرک کلاژن (collagen induction therapy) یا CIT نیز می‌نامند.

 

 آیا میکرونیدلینگ و کاربردهای مؤثر آن جایگزین مناسبی برای لیزراست ؟

  

خیر، مطلقاً میکرونیدلینگ جایگزین لیزر نیست، میکرونیدلینگ در مواردى انجام مى‌شود که یا به لیزر Co2 فرکشنال دسترسى نیست یا اینکه به دلایلى منع مصرف براى لیزر وجود دارد.
 

در درمان استریا xwave مؤثرتر هست یا میکرونیدلینگ ؟

 

مؤثرترین روش درمانى ترکهاى پوستى ( یا همان استریا، استرچ مارک، ترک‌هاى چاقى لاغرى و زایمان) میکرونیدلینگ و کاربردهای مؤثر آن است، البته ما براى بهبود نتایج درمانى از داروهاى کلاژن ساز و ضد ترک هم بطور همزمان استفاده مى کنیم که اصطلاحاً به آن مزونیدلینگ مى گویند. در مواردى هم از درمان هاى مکمل مثل X-Wave و لیزر Co2 فرکشنال همراه با مزونیدلینگ استفاده مى کنیم.

 

آیا از میکرونیدلینگ و کاربردهای مؤثر آن برای پاک کردن تاتو می‌توان استفاده کرد؟

 

بله، با استفاده از مواد مخصوص و با تکنیک مزونیدلینگ کارهایى انجام مى‌شود، ولى نتایج درمان بسیار متفاوت است و بستگى به رنگى که براى تتو استفاده شده و روشى که تتو انجام شده هم دارد.
 

میکرونیدلینگ و کاربردهای مؤثر آن در چه مواردی کاربرد دارد؟

 

۱- رفع جاى جوش ( اسکارآکنه ) و جاى زخم (جای ابله مرغان، سوختگی و…)

۲- درمان ترک‌هاى پوستى (stretch marks) ناشی از بارداری و لاغری و…

۳ – جوانسازی پوست، رفع چین‌وچروک و منافذ باز پوست.

۴- رساندن ویتامین‌ها و دارو به لایه‌های عمقی پوست.

 

درمان اسکار آکنه (جاى جوش) با استفاده از میکرونیدلینگ

 

روش‌هاى درمان جاى جوش درحال حاضر، با محدودیت بین دو عامل اثربخشى ـ عوارض روبروست، روش‌هاى درمانى مؤثرتر، عوارض و دوره نقاهت طولانى‌ترى دارند و روش‌هاى کم عارضه‌تر، چندان مؤثر نیستند. میکرونیدلینگ پاسخ مناسبى براى رفع این محدودیت‌هاست. زیرا علاوه بر اثربخشی ۹۰ درصدی در درمان اسکار آکنه، نسبت به روش‌های مشابه، غیرتهاجمی و بدون عارضه محسوب می‌شود و در ضمن ارزان‌تر هم هست.

 

میکرونیدلینگ چگونه و در چند جلسه انجام مى‌شود؟

 

محل درمان با کرم بیحسى موضعى، بیحس شده، سپس با استفاده از درمارولر مناسب، عمل انجام مى‌شود. تعداد جلسات موردنیاز ۴-٢ جلسه است و فواصل درمان ٨-۴ هفته است.

 

میکرونیدلینگ در چه افرادى نباید انجام شود؟

 

١- کسانى که ترکیبات رتینویید خوراکى یا موضعى مثل قرص روآکوتان و کرم ایزوترتینویین ( کترل،لوکاسید و…) در سه ماه گذشته مصرف کرده اند و یا سایر روش‌های درمانى اسکار مثل لیزر یا درم ابریژن در سه ماه گذشته انجام داده‌اند.

٢- هر نوع عفونت فعال در هر قسمت از بدن.

٣- آکنه فعال در صورت.

۴- سابقه ایجاد گوشت اضافه در محل زخم. گرچه میکرونیدلینگ و کاربردهای مؤثر آن امیدهای زیادی در درمان بعضی مشکلات پوستی بخصوص جای جوش ایجاد کرده است ولی باید توجه داشت که انتخاب روش درمانی مناسب برای هر شخص، توسط پزشک و بعد از معاینه دقیق و ارزیابی مشکل بیمار انجام می‌شود. گاهی اوقات، استفاده از دو یا چند روش درمانی بصورت ترکیبی برای نتیجه گیری بهتر، ضرورت پیدا می‌کند.

 
 
 
میکرونیدلینگ و کاربردهای مؤثر آن

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Main Menu

  برو به واتس آپ
  1
  سلام
  چطور میتونم کمکتون کنم ؟