میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش

جوش ها به دلایل مختلفی در صورت و دیگر بخش های بدن پدیدار می شوند. علاوه بر خود جوش که وجود آن به ویژه در صورت موجب آزار می شود، جای جوش ها نیز ممکن است روی پوست باقی بمانند. برای از بین بردن جای جوش ها از روش های متفاوتی استفاده می شود. یکی از این روش ها که بسیار هم مؤثر است، میکرونیدلینگ است. اما آیا می دانید میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش بسیار مؤثر است.  

میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش مؤثر است.

میکرونیدلینگ از روش هایی است که با به وجود آوردن التهاب کنترل شده پوست را تحریک به ساخت کلاژن و الاستین می کند. این کار به وسیله سوزن هایی ریز در پوست صورت می گیرد. سوراخ هایی در پوست به وجود می آید که که بدن وادار به ترمیم و بازسازی آن می شود. میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش و درمان مشکلات بسیاری کاربرد دارد. از آن جمله می توان به حذف ترک های ایجاد شده در اثر زایمان یا چاقی، جای سوختگی، انواع لک، چین و چروک و بستن منافذ پوست اشاره کرد. اما یکی از مهم ترین کاربردهای میکرونیدلینگ برای از بین بردن جای جوش است. ولی میکرونیدلینگ چگونه جای جوش را از بین می‌برد؟ دستگاه میکرونیدلینگ متشکل از سوزن های خیلی ریز است که تعداد آنها بین ۱ تا ۳۶ عدد است. این سوزن به وسیله دستگاه با سرعت بالا وارد پوست می شوند. این سوزن ها هیچ جای زخمی روی پوست ایجاد نمی کنند. پیش از هر اقدامی روی پوست محل مورد نظر از پماد بی حسی استفاده می شود. با نفوذ سوزن ها به لایه درم پوست جراحتی کم در پوست به وجود می آید که بدن نسبت به آن واکنش نشان می دهد و شروع به ترمیم و بازسازی پوست می کند. در این مرحله پوست شروع به ساخت کلاژن و الاستین می کند. میکرونیدلینگ از روش هایی است که با به وجود آوردن التهاب کنترل شده پوست را تحریک به ساخت کلاژن و الاستین می کند.

تعداد جلسات میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش

این که میکرونیدلینگ چگونه جای جوش را از بین می‌برد به تعداد جلساتی که به این کار اختصاص داده می شود نیز بستگی دارد. بر طبق شرایط پوستی و میزان نیاز پوست تعداد جلسات می تواند بین ۲ تا ۶ جلسه باشد. فواصل بین جلسات برای سه مرحله اول با دوم متفاوت است. در بهترین حالت، برای مرحله اول بین ۲ تا ۳ هفته و برای مرحله دوم بین ۳ تا ۴ هفته در نظر گرفته می شود.  

چگونه جای جوش صورت ایجاد می شود؟

به طور معمول، جای جوش صورت به علت آکنه یا تشکیل جوش های معمولی در پوست به وجود می آید. بسته شدن مجرای فولیکول های پوست، نفوذ باکتری پروپیونی باکتریوم آکنه و تشکیل التهاب و عفونت ممکن است به بروز جوش در پوست منجر شوند. فولیکول ها در واقع وظیفه انتقال ترشحات چربی به سطح پوست را دارند. آکنه به طور معمول در بخش هایی از بدن مانند صورت، سینه، گردن، شانه و پشت دیده می شود. آکنه بیشتر در نوجوانان به وجود می آید، اما در همه سنین ممکن است روی پوست دیده شود. غدد چربی پوست به علت های مختلف مسدود می شوند، ولی تغییر هورمون های جنسی از عوامل بسیار مؤثر در سنین نوجوانی است. زمانی که چربی داخل غدد چربی قادر به خروج نباشد، این ترشحات به وسیله باکتری های موجود در غدد عفونی می شوند. بعد از این که جوش می خوابد، جای آن روی پوست باقی می ماند. در واقع، جای جوش ناشی از به وجود آمدن التهاب شدید در لایه های پوست است. جای جوش با توجه به عمق و شکل ظاهری به درمان های مختلف نیاز دارد. دانستن این که جای جوش چگونه روی پوست تشکیل می شود، در فهمیدن این مطلب که میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش مؤثر خواهد بود مهم است.

 

میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش میکرونیدلینگ از روش هایی است که با به وجود آوردن التهاب کنترل شده پوست را تحریک به ساخت کلاژن و الاستین می کند.   

سه نوع جای جوش روی پوست ایجاد می شود که عبارتند از:

 • جای جوش یا اسکار آتروفیک که به شکل یک فرورفتگی در پوست ایجاد می شود. این اسکار به طور معمول به خاطر یک التهاب مزمن به وجود می آید.
 • جای جوش برجسته یا کلوئید که به شکل یک برجستگی گوشتی در پوست دیده می شود.
 • جای جوش هایی با رنگ های متفاوت در پوست که این تغییر رنگ به شکل بالا رفتن ملانین یا پایین آمدن آن بروز می کند.

بهتر است برای آگاهی بیشتر مطلبی را نیز در باب تاتو از لینک ارائه شده بخوانید.

 

نقش کلاژن و الاستین

  در این که میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش بسیار ضروری است، نقش ساخت کلاژن و الاستین بسیار مهم است. پوست دارای سه لایه اصلی است که پرسلول ترین لایه آن لایه میانی یا درم است. این بخش شامل دو بخش پروتئین ها و بافت همبند می شود. الاستین و کلاژن دو پروتئین اصلی هستند که در این لایه به مقدار زیاد وجود دارد. استفاده از روش میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش منجر به ساخت این دو پروتئین در پوست می شود. میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش میکرونیدلینگ از روش هایی است که با به وجود آوردن التهاب کنترل شده پوست را تحریک به ساخت کلاژن و الاستین می کند.     

مراقبت های پیش از میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش

  آگاهی از این که میکرونیدلینگ برای از بین بردن جای جوش مؤثر است، به مراقبت های پیش از میکرونیدلینگ هم مربوط می شود.

 • پیش از میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش ، باید صورت از هر نوع کرم، لوسیون و مواد آرایشی پاک شود.
 • اگر پیش از این از روش های دیگری برای از بین بردن جوش ها استفاده کرده اید، متخصص را در جریان آن قرار دهید.
 • اگر برای رفع جای جوش یا هر نوع مشکل دیگر دارو مصرف می کنید، درباره آن به متخصص اطلاع دهید.

 

مراقبت های پس از میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش

  آگاهی از این که میکرونیدلینگ چگونه جای جوش را از بین می‌برد، به مراقبت های پس از میکرونیدلینگ هم مربوط می شود.

 • بعد از میکرونیدلینگ پوست دچار التهاب و کمی خونریزی می شود که با گذشت ۱۲ تا ۴۸ ساعت بهبود می یابد. پوست ممکن است دچار کبودی نیز بشود. در این مدت بهتر است به این قسمت ها دست زده نشود.
 • نباید برای کاهش التهاب از داروهای ضد التهاب استفاده شود.
 • ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از میکرونیدلینگ صورت، برای از بین بردن جای جوش از رفتن به حمام خودداری شود.
 • تا مدتی بعد از میکرونیدلینگ در محل درمان از کرم ضد آفتاب استفاده شود.
 • در صورت پوسته شدن محل از کرم مرطوب کننده استفاده شود.
 • از رفتن به استخر و سونا تا چند روز خودداری شود.
 • فعالیت ها و ورزش هایی که موجب تعریق زیاد می شود نباید انجام شوند.

  میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش میکرونیدلینگ از روش هایی است که با به وجود آوردن التهاب کنترل شده پوست را تحریک به ساخت کلاژن و الاستین می کند.   

چه کسانی نباید میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش انجام دهند؟

اطلاع از این که میکرونیدلینگ چگونه جای جوش را از بین می‌برد، و لزوماً میکرونیدلینگ صورت چیست می تواند به افراد کمک کند بدانند می توانند از این روش استفاده کنند یا خیر. افرادی که نمی توانند از میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش استفاده کنند عبارتند از:

 • آنها که در طول سال گذشته در معرض پرتو درمانی یا اشعه درمانی بوده اند.
 • آنها که در محل مد نظر تبخال، عفونت یا عارضه پوستی دیگری دارند.
 • آنها که در محل مد نظر زخم یا بریدگی دارند.
 • آنها که مبتلا به کلوئید هستند و زخم هایشان دیر خوب می شود.
 • افراد مبتلا به بیماری هموفیلی و آنها که قرص آسپرین و داروی ضد انعقاد خون مصرف می کنند.
 • آنها که در طول سه ماه گذشته تحت درمان با داروی رواکوتان بوده اند.
 • آنها که به بیماری های پوستی مبتلا هستند.

از مزایای میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش این است که در هر سنی می توان از آن استفاده کرد و محدودیت سنی برای این کار وجود ندارد.  میکرونیدلینگ از روش هایی است که با به وجود آوردن التهاب کنترل شده پوست را تحریک به ساخت کلاژن و الاستین می کند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فروشگاه بر اساس گروه