شناخت انواع پوست

شناخت انواع پوست جهت انجام مراقبت های لازم از پوست هر فرد امری کاملاً ضروری است. کیفیت اولیه پوست هر فرد یعنی نوع پوست وی امری است که ژنتیکی تعیین می شود یعنی هر فرد با آن متولد می شود اما در طول زندگی مسائل مختلف می توانند روی کیفیت پوست تأثیر بگذارند. به عنوان مثال شستشوی بیش از حد پوست، افزایش سن، نور آفتاب، استرس های روحی و تغذیه نامناسب و رژیم های سخت و غیر منطقی همگی می توانند روی کیفیت معمول پوست هر فرد تأثیر بگذارند. تشخیص و شناخت انواع پوست هر شخص کمک زیادی به مراقبت از پوست می‌کند. چون بر اساس نوع پوست، باید ضدآفتاب، شوینده، کرمهای شب و روز، مواد آرایشی انتخاب شود.   شناخت انواع پوست  

شناخت انواع پوست

پیگمنت های پوستی و تأثیر آن در رنگ تاتو و هاشور ابرو

تشخیص و شناخت انواع پوست هر شخص کمک زیادی به پیگمنتر جهت تعیین ترکیب رنگ مورد استفاده جهت کار میکروپیگمنتیشن و یا میکروبلیدینگ می کند. چون بر اساس نوع پوست و پیگمنت‌هایی که در پوست افراد میتوانند غالب باشند استفاده از رنگ هایی خاص در هنگام ترکیب رنگ و همچنین برندهای خاص می‌بایست توسط پیگمنتر ملاحظه گردد.

به طور کلی شناخت انواع پوست به پنج دسته تقسیم می شود:

 • پوست خشک: از علائم مشخصه این نوع دارای رنگ مات، کدر، خاکستری و هیچ برقی ندارد. ترک و شیار دارد. منافظ پوست باز نیست. احتمال قرمزی و التهاب دارد. زبر و خشک است. دارای چین و چروک و سن افراد بیشتر به نظر می رسد.
 • پوست چرب: برای شناخت انواع پوست چرب باید بدانید این پوستها دارای منافظ باز، ترک و شیار ندارد، معمولاً ضخیم تر از انواع بقیه پوست‌ها است. چین و چروک کمتری دارد. براق، نرم و چرمی به نظر می رسد. سن ظاهری کمتر یا برابر سن واقعی است.
 • پوست نرمال: نه خشک است و نه چرب در حقیقت حد فاصل کم شدن چربی و خشک نبودن پوست را نرمال می گویند. رنگ پوست شفاف و منافظ طبیعی است. التهاب و پوست ریزی، ترک و شیار، کومدون و آکنه ندارد.
 • پوست مختلط: در ناحیه پیشانی، بینی و چانه پوست چرب، در ناحیه گونه پوست خشک است. این نوع مدل پوست رایج است در این گروه هنگام استفاده از ضد آفتاب، باید نوع فاقد چربی را انتخاب کنند اما حتماً در ناحیه گونه‌ها قبل از ضد آفتاب باید از مرطوب کننده استفاده کنند. این نوع پوست همواره در حال تغییرات محیطی و یا با افزایش سن و عوامل مختلف می تواند به پوست خشک تبدیل شود یا برعکس.
 • پوست حساس: این پوست ها معمولاً خیلی خشک بوده، در لمس سفت به نظر می رسد و به سهولت دچار التهاب و تحریک می گردد. این پوست ها قادر به تحمل بسیاری از کرم‌های مرطوب کننده و حتی ضد آفتاب‌ها نیستند. عطر و بوی کرم برای این پوست‌ها آزاردهنده بوده و به سرعت دچار قرمزی و التهاب و حتی پوسته‌ریزی می شوند.

  شناخت انواع پوست  

شناخت انواع پوست حساس

مراقبت از این نوع پوست‌ها بسیار مشکل است و فرد باید از فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی مخصوص پوست‌های حساس که دارای حداقل مواد نگهدارنده و نیز فاقد عطر باشد استفاده نماید و با آزمودن فرآورده‌های مختلف، محصول مناسب و سازگار با پوست خود را پیدا کند. فراموش نکنید که این پوست ها بسیار نسبت به نور آفتار و تغییرات دمای محیط نیز حساس هستند. این افراد از ضدآفتاب های فیزیکی و ضدآفتاب فاقد مواد شیمیایی استفاده کنند و برای آنها استفاده از ضدآفتاب های مخصوص بچه ها توصیه می شود. بیمارانی که پوست حساس دارند باید در مصرف برخی داروهای موضعی شامل اسیدهای میوه، ویتامین‌های E – C لانولین، پروپیلین گلیکول و رتیوئیدها  (که برای درمان آکنه استفاده می شود) پرهیز نمایند.

 

شناخت انواع پوست

 

شناخت  انواع پوست از نظر رنگدانه و تنالیته

هر پیگمنتری برای شروع کار باید از رنگ پوست مشتری خود شناخت داشته باشد که بر اساس آن انواع رنگ پوست، رنگ تاتو و خنثی کننده‌های آن را آماده و ترکیب می‌کند. شناخت انواع پوست سفید : پوستی است بدون پیگمنت رنگی. این نوع پوست بسیار سفید و شیری رنگ است، رگهای زیر آن قابل رویت است و موها سفید و بی رنگ هستند. عنبیه چشم معمولاً صورتی یا آبی و حدقه چشم قرمز پر رنگ است که البته این نوع پوست بر حسب موقعیت جغرافیایی و نژادی بسیار نادر است. شناخت انواع پوست طلایی : این نوع پوست ها اگر روشن باشند زرد و اگر کمی تیره باشند ته رگ طلایی دارند. دارنده این نوع پوست ها را معمولاً زرد پوست می نامیم که البته این امر همیشه درست نیست. این رنگ پوست شایع‌تر است و بیشتر مردم پوست زرد با ته رگ طلایی. شناخت انواع پوست خرمایی (گندمی) : گاهی افرادی را می بینیم که میتوانم بگوییم رنگ پوستشان خرمایی است. این پوست می تواند قهوه ای روشن یا تیره باشد که ته رگ زرد یا قرمز دارد. شناخت انواع پوست روشن : پوستی است که کمی صورتی به نظر میرسد. اشخاص صاحب این نوع پوست معمولاً بلند قد با موهای کم پشت در کشور های شمال غربی اروپا زندگی می کنند. شناخت انواع پوست آبنوسی : آبنوس نام چوبی است که تقریباً سیاه است ولی نه خیلی سیاه. انواع پوست های بسیار تیره مثل زیتونی تیره، زرد و قهوه‌ای در این گروه از رنگ پوست قرار دارند. شناخت انواع پوست زیتونی : این رنگ پوست را بیشتر شبیه رنگ زیتون می‌دانند و معمولاً رنگی است مایل به سبز با ترکیبی از قهوه‌ای و افرادی با این رنگ پوست معمولاً موهای تیره‌ای دارند.

 

شناخت انواع پوست

 

پیگمنت شناسی و شناخت انواع پوست

رنگدانه‌هایی که در بیرونی‌ترین لایه پوست وجود دارند پیگمنت گفته می‌شود . پوست افراد مختلف پیگمنت‌های متفاوتی دارد به همین دلیل افراد دارای رنگ پوست متفاوتی هستند مانند : پوست های سفید ،پوست های تیره یا سبزه، پوست های گندمی و…

حال به بررسی این تفاوت ها و شناخت انواع پوست می پردازیم :

در کل سه نوع پیگمنت اصلی ( زرد، آبی، قرمز ) در پوست هر فرد وجود دارد که زیاد بدن یک پیگمنت نسبت به دو پیگمنت دیگر و غالب بودن آن تعیین کننده رنگ پوست هر فرد است که به دو دسته اصلی زیر تقسیم می شوند: ۱٫  پوست‌های روشن ۲٫  پوست‌های تیره این دو نوع پوست حالت‌های اصلی برای شناسایی اولیه پیگمنت هستند که خود به سه دسته تقسیم میشوند:

 

شناخت انواع پوست

 

شناخت انواع پوست های روشن

 1. پوست های سرخ و سفید

پوست های سرخ و سفید در ایران بسیار کم هستند و بیشتر در اروپا وجود دارند که اغلب رنگ مو هایشان  بین  تناژ قرمز و قهوه ای است پوست این افراد دارای پیگمنت قرمز می باشد که برای خنثی کردن آن از یک یا نیم قطره رنگ الیو (olive  ) استفاده می شود

 1. پوست های گندمی

پوست های گندمی خود به سه دسته تقسیم می شود :

– پوست های گندمی خالص: این پوست ها خود خنثی کننده هستند و نیازی به واریاسیون ندارند. – پوست های  گندمی روشن: این نوع پوست ها همان گنمی هستند اما مقدار پیگمنت زرد بیشتری دارند به همین دلیل روشن تر یه مقدار تناژ زرد در پوست‌شان مشاهده می شود و برای خنثی کردن آن از نیم قطره ترکیب رنگ شکلاتی استفاده می شود. – پوست های گندمی تیره:  این پوست ها  بسیار شبیه به  پوست های گندمی خالص هستند و اغلب پیگمنتر های مبتدی  قادر به شناخت و درک تفاوت بین این دو نوع پوست نیستند. راه شناخت این نوع پوست ها پیگمنت قرمز موجود است که باعث می شود تا پوست مقداری  تناژ قرمز پیدا کند برای خنثی کردن آن از نیم قطره ترکیب رنگ قهوه ای زیتونی تیره استفاده می‌شود.

 1. پوست های زرد

پوست هایی هستند که به اصطلاح رنگ پریده و بی رنگ و مانند گچ هستند. این افراد بسیار پوست های روشن و سفیدی دارند و به راحتی قابل تشخیص هستند برای خنثی سازی پیگمنت این پوست ها از یک تا نیم قطره رنگ های  شکلاتی به نسبت زردی پوست شخص استفاده شود.   شناخت انواع پوست  

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فروشگاه بر اساس گروه