زیبایی پوست با مزوتراپی

امروزه مسئله زیبایی و جوانسازی پوست بیشتر از گذشته در میان بانوان اهمیت یافته است و منجر به گسترش استفاده از دستگاه‌ها و روش‌هایی مانند زیبایی پوست با مزوتراپی شده است که به جوانسازی پوست، رفع چین‌وچروک‌های آن و به طور کلی زیبایی پوست می‌افزایند. همچنین، هر روز که می‌گذرد، بر تعداد روش‌هایی که به جوانسازی پوست کمک می‌کنند، افزوده شده و ایده‌های جدیدی در این زمینه به مرحله عملی شدن می‌رسند. شاید شما هم در میان جستجوهایتان برای روش‌های جوانسازی پوست، عنوان زیبایی پوست با مزوتراپی را شنیده باشید.  

زیبایی پوست با مزوتراپی

  یکی از روش‌های نسبتاً جدید برای افزودن زیبایی و جوانی پوست، مزوتراپی می‌باشد. در این مطلب قصد داریم مرور کوتاهی بر روش مزوتراپی و کاربردهای آن برای زیبایی پوست، مزایا و عوارض آن داشته باشیم.  

مزوتراپی چیست؟

  به زبان ساده، مزوتراپی عبارت است از تزریق مکرر ترکیبی از مواد مغذی مختلف و داروها در لایه میانی پوست. به طور خلاصه، زیبایی پوست با مزوتراپی روشی کم تهاجمی است که در آن با استفاده از سوزن‌های کوچک و نازک، مخلوطی از مواد مفید را به لایه میانی پوست (درم) می‌رسانند. مزوتراپی از دو کلمه مزو و تراپی تشکیل شده است. واژه مزو در لغت به معنای میانی و واژه تراپی به معنای درمان می‌باشد. در دوران جنینی، بدن جنین از سه لایه اکتودرم، مزودرم و آندودرم تشکیل شده است. در طی تکامل، بافتها و ارگانهای مختلف بدن از این سه لایه منشأ می‌گیرند. از طرف دیگر، پوست نیز دارای سه لایه است: اپیدرم، درم و هیپودرم. اپیدرم لایه سطحی پوست است و هیپودرم عمقی‌ترین لایه پوست و از جنس بافت چربی می‌باشد. درم که لایه میانی پوست است، از مزودرم در دوران جنینی منشأ می‌گیرد؛ بنابراین در زیبایی پوست با مزوتراپی ، ترکیب مواد توی سوزن‌های نازک به لایه درم پوست که از مزودرم در دوران جنینی منشأ می‌گیرد، تزریق می‌شود.   زیبایی پوست با مزوتراپی زیبایی پوست با مزوتراپی روشی کم تهاجمی است که در آن با استفاده از سوزن‌های کوچک و نازک، مخلوطی از مواد مفید را به لایه میانی پوست (درم) می‌رسانند.

چرا در زیبایی پوست با مزوتراپی مواد به لایه درم تزریق می‌شود؟

  اگر برایتان جای سؤال است که لایه درم پوست چه مزیتی بر سایر لایه‌های پوست دارد که تزریق را در این لایه انجام می‌دهند باید بگوییم که درم، لایه‌ای از پوست است که حاوی ساختارها و ضمایم متعدد پوستی می‌باشد از جمله دارای عروق خونی فراوان، فولیکول‌های مو، غدد سباسه (چربی) و غدد عرقی و تارهای عصبی می‌باشد. در حالی که اپیدرم عمدتاً از سلول‌های مرده و شاخی شده و لایه‌ای از سلول‌های در حال تقسیم برای جایگزینی سلول‌های مرده تشکیل شده است. هیپودرم نیز عمدتاً از جنس بافت چربی می‌باشد؛ بنابراین تزریق در لایه درم پوست، باعث رسیدن مواد مغذی و داروها به عروق خونی ناحیه مذکور شده و همچنین روی فولیکول‌های مو، غدد سباسه و غدد عرقی تأثیر می‌گذارد و زیبایی پوست با مزوتراپی حاصل می‌گردد.   مطلب تاتو را نیز مطالعه نمایید.  

موارد استفاده از مزوتراپی:

 

 1. برطرف کردن چربی‌های موضعی: برای انجام این کار، تزریق دارو در بافت مورد نظر منجر به از هم پاشیدن سلول‌های چربی شده و چربی‌های آزاد شده وارد جریان خون می‌شوند و از این طریق دفع می‌گردند.

 

 1. رفع چین‌وچروک‌های صورت: مواد مغذی و داروهای تزریق شده در لایه درم پوست، علاوه بر آن‌که سلول‌های چربی را از بین برده و چربی‌ها را از بدن خارج می‌کند، با خاصیت آنتی‌اکسیدانی که در این مواد وجود دارد، آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده و باعث افزایش قابلیت ارتجاعی پوست می‌شوند. در نتیجه ظاهری طبیعی‌تر و زیباتر و فاقد چروک را در نواحی مختلف صورت و گردن ایجاد می‌کنند.

 

موارد دیگر استفاده از مزوتراپی:

 

 1. درمان ریزش مو: همان‌طور که گفتیم فولیکول‌های مو در لایه درم پوست قار گرفته‌اند؛ بنابراین تزریق مواد مغذی و داروها به این لایه باعث تأثیر مستقیم مواد روی فولیکول‌های مو شده و رشد موها را تحریک می‌کند. همچنین منجر به تقویت ساختار و استحکام موها شده و بر درخشندگی و مقاومت موها می‌افزاید؛ بنابراین می‌توان از مزوتراپی به عنوان درمان مکمل و پشتیبان برای ریزش مو و نیز برای بهبود کیفیت موها و پرپشت شدن آن‌ها استفاده کرد.

 

 1. رفع جوشگاه (اسکار) زخم، کلوئید و اسکار سوختگی: اگر به خوبی دقت کرده باشید حتماً دیده‌اید که بعد از ترمیم زخم‌های بزرگ، بخیه‌ها و محل‌های سوختگی بافتی با ظاهر متفاوت نسبت به پوست طبیعی در محل ایجاد می‌شود که به آن اسکار زخم (جوشگاه) گفته می‌شود. همچنین گاهی زخم دچار ترمیم بیش از حد شده و بافت تازه تشکیل شده فراتر از زخم گسترش میابد و تبدیل به بافتی برآمده و نسبتاً سخت می‌شود، اصطلاحاً گفته می‌شود “زخم، گوشت اضافه آورده”. در اصطلاح علمی به این پدیده کلوئید میگویند. بافت اسکار به علت تفاوتی که با پوست طبیعی دارد و نیز بافت کلوئید، ظاهری نه چندان زیبا و گاها آزاردهنده برای شخص ایجاد می‌کنند. در روش زیبایی پوست با مزوتراپی، تزریق در محل ایجاد اسکار و کلوئید منجر به سست شدن و از هم گسسته شدن بافت موردنظر شده و سایر مراحل درمان با تأثیر بیشتری انجام خواهد شد.

 

موارد پایانی استفاده از مزوتراپی:

 

 1. جوانسازی پوست: مهم‌ترین و اصلی‌ترین فیبری که باعث استحکام و حفظ جوانی و شادابی پوست می‌شود، کلاژن نام دارد. فیبرهای کلاژن به میزان فاروان در لایه درم پوست حضور دارند. با افزایش سن، به تدریج کلاژن‌های لایه درم پوست تحلیل رفته و تولید آن نیز کاهش میابد و منجر به ایجاد چین‌وچروک‌های پوست و افتادگی پوست می‌شود. در روش زیبایی پوست با مزوتراپی، تزریق مواد مغذی و داروها باعث کشیدگی پوست و سفتی آن شده و به رفع چین‌وچروک‌ها کمک می‌کند. همچنین مواد تزریق شده از جمله پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، اسید هیالورونیک و مواد آنتی‌اکسیدان با ورود به لایه درم پوست باعث تغذیه بهتر در پوست ناحیه مورد نظر و افزایش خون‌رسانی به آن و نیز خنثی کردن آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد می‌شوند و به حفظ شادابی پوست کمک می‌کنند. در صورتی که از ویتامین سی در ترکیب تزریق شده طی مزوتراپی استفاده شود، به روشن‌تر شده پوست‌های تیره و درخشندگی پوست کمک خواهد کرد. زیبایی پوست با مزوتراپی زیبایی پوست با مزوتراپی روشی کم تهاجمی است که در آن با استفاده از سوزن‌های کوچک و نازک، مخلوطی از مواد مفید را به لایه میانی پوست (درم) می‌رسانند.

زیبایی پوست با مزوتراپی برای چه کسانی مناسب نیست؟

  خانم‌هایی که در دوران بارداری خود هستند، افرادی که از بیماری‌های حاد و مزمن قلبی رنج می‌برند، بیمارانی که مبتلا به سرطان در نواحی مختلف بدن خود هستند و از داروهای شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند، افرادی که سابقه حساسیت و واکنش‌های آلرژیک به داروها دارند، افرادی که از داروهای ضد انعقادی همچون وارفارین استفاده می‌کنند و مستعد ایجاد خونریزی‌ها و تشکیل هماتوم هستند، بیماران هموفیلی که ریسک خونریزی‌های شدید دارند، افراد مبتلا به بیماری دیابت، خانم‌هایی که در دوره پریود خود هستند، بیمارانی که از نوروپاتیها رنج می‌برند، افرادی که مبتلا به بیماری پس. ریازیس (صدف) در مراحل پیشرفته هستند، زیبایی پوست با مزوتراپی برایشان مناسب نیست و توصیه می‌کنیم از روش‌های مطمئن‌تر و ایمن‌تری جهت زیبایی پوست استفاده کنند. همچنین اگر در ناحیه‌ای که قصد انجام مزوتراپی را دارید ضایعه پوستی مشاهده می‌شود، حتماً قبل از انجام مزوتراپی آن را با پزشک خود در میان بگذارید.   مطلبی کامل در مورد مزوتراپی چیست؟  را نیز مطالعه نمایید.  

مراقبت‌های لازم پس از انجام زیبایی پوست با مزوتراپی:

 

 1. بعد از آن‌که انجام مزوتراپی به پایان رسید، توصیه می‌شود مدت کوتاهی را در کلینیک منتظر بمانید و از عدم ظهور هرگونه مشکل و احتمال بروز حساسیت‌ها اطمینان حاصل کنید.

 

 1. در صورتی که مزوتراپی در ناحیه صورت انجام شده است، سعی کنید تا حد امکان در معرض نور خورشید قرار نگیرید و در صورت قرار گرفتن زیر آفتاب، حتماً از کرم ضد آفتاب یا کلاه آفتابی برای حفاظت از صورت خود استفاده کنید. طبعاً می‌بایست از آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست خود جدا اجتناب نمایید.

 

 1. پس از انجام زیبایی پوست با مزوتراپی ، از انجام دادن فعالیت‌های فیزیکی سنگین از جمله ورزش‌های حرفه‌ای خودداری کنید.

 

 1. برای چند روز پس از انجام مزوتراپی، از تماس مستقیم ناحیه مذکور با آب پرهیز کنید از جمله استحمام و شنا کردن را به زمان دیگری موکول کنید و از سونا و جکوزی نیز خودداری نمایید.

 

موارد دیگر مراقبت‌های لازم پس از انجام زیبایی پوست با مزوتراپی:

 

 1. اگر پس از انجام مزوتراپی، دچار احساس درد یا سوزش در ناحیه مذکور شدید می‌توانید از کمپرس یخ روی آن استفاده کنید. دقت کنید که نمی‌بایست یخ را به طور مستقیم با پوست تماس داد بلکه یخ را داخل پارچه‌ای تمیز قرار داده و روی پوست بگذارید.

 

 1. در طول مدتی که از مزوتراپی استفاده می‌کنید، از روش‌هایی همچون لایه‌برداری پوست و الکترولیز استفاده نکنید.

   

 1. اگر پس از گذشت چند جلسه از مزوتراپی، تأثیر مناسب و قابل توجهی را احساس نمی‌کنید آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا در صورت نیاز مواد ترکیبی را تغییر دهد و یا شیوه درمان را عوض کند و یا زیبایی پوست با مزوتراپی را متوقف کند.

 

ادامه مراقبت‌های لازم پس از انجام زیبایی پوست با مزوتراپی:

 

 1. ۸. توصیه می‌کنیم جهت اطمینان از عدم ظهور واکنش‌های افزایش حساسیتی از درمانگر خود بخواهید چند روز قبل از انجام مزوتراپی آن را روی قسمت کوچکی از پوستتان تست کند و عوارض ایجاد شده را مشاهده نماید.

   

 1. ۹. اگر زمان جلسه بعدی زیبایی پوست با مزوتراپی شما فرا رسیده است ولی همچنان آثار التهاب برطرف نشده است، می‌بایست جلسه بعدی درمان تا زمانی که آثار التهاب برطرف نشده است به تعویق بیفتد.

زیبایی پوست با مزوتراپی زیبایی پوست با مزوتراپی روشی کم تهاجمی است که در آن با استفاده از سوزن‌های کوچک و نازک، مخلوطی از مواد مفید را به لایه میانی پوست (درم) می‌رسانند.    عوارض زیبایی پوست با مزوتراپی:   زیبایی پوست با مزوتراپی در مجموع روش بی‌خطر و ایمن است و در صورتی که فرد مجری، ماهر و با تجربه باشد و مسائل بهداشتی را به درستی رعایت کند، می‌توان با خیالی نسبتاً راحت از آن استفاده کرد. با این حال، واکنش‌های التهابی و افزایش حساسیتی در تمام روش‌های درمانی ممکن است ایجاد شوند و در مزوتراپی نیز این‌گونه است. به این معنی که ممکن است پوست فرد نسبت به مواد تزریق شده حساسیت نشان داده و علائم التهابی مانند تورم، قرمزی، سوزش، گرمی و بثورات پوستی ظاهر شوند که این علائم با گذشت زمان بدتر شده و تحمل آن برای فرد سخت می‌شود. در این موارد می‌بایست هر چه سریع‌تر خود را به پزشک رسانده و مسئله را با او در میان بگذارید. البته لازم به ذکر است که واکنش التهابی مختصر مانند قرمزی و سوزش اندک بلافاصله پس از انجام زیبایی پوست با مزوتراپی فرایندی طبیعی است و خودبه‌خود بهبود میابد. همچنین در صورتی که مسائل بهداشتی توسط فرد مجری به درستی اجرا نشود، امکان انتقال عفونت نیز وجود دارد.  

آیا زیبایی پوست با مزوتراپی درد دارد؟

  اگر از درد حین مزوتراپی نگران هستید باید بگوییم که مزوتراپی روشی بدون درد محسوب می‌شود و درد مختصر ایجاد شده ناشی از سوزن‌ها بسیار اندک بوده و برای فرد قابل تحمل می‌باشد. گفته می‌شود که درد ایجاد شده در طی مزوتراپی در حد یک نیشگون ضعیف می‌باشد. با این حال اگر آستانه درد پایینی دارید می‌توانید از پزشک درمانگر خود بخواهید که با استفاده از بی‌حس کننده‌های موضعی محل موردنظر را بی‌حس کند. همچنین ممکن است پس از انجام زیبایی پوست با مزوتراپی به طور موقت ازدیاد رنگ‌دانه‌های پوستی رخ دهد که فرایندی گذرا است و خودبه‌خود بهبود میابد.  

برای انجام زیبایی پوست با مزوتراپی چه سنی مناسب است؟

  مزوتراپی می‌تواند در هر سنی برای فرد مفید باشد و اثرات تقویتی خود را به جا بگذارد، اما بهترین سنی که می‌توان بیشترین اثرات مزوتراپی را در آن دید سنین کمتر از ۳۵ سال می‌باشد. بهتر است استفاده از مزوتراپی در سن بیست تا سی سالگی شروع شود.  

مزوتراپی با چه مکانیسمی باعث زیبایی و جوانسازی پوست می‌شود؟

  همان‌طور که توضیح داده شد در روش زیبایی پوست با مزوتراپی ، ترکیبی از مواد مختلف مغذی و داروها همراه با آنتی‌اکسیدان‌ها و اسید هیالورونیک به لایه درم پوست که حاوی عروق خونی فراوان و فولیکول‌های مو و غدد عرق و غدد سباسه (چربی) می‌باشد، تزریق می‌شود تا گردش خون را در ناحیه مذکور افزایش داده و باعث افزایش خون‌رسانی، تغذیه، کشیدگی پوست و تحریک تولید کلاژن می‌شود. مکانیسم دیگر مزوتراپی از طریق ایجاد زخم‌های کوچک در اثر فرورفتن سوزن‌های نازک به داخل پوست می‌باشد. سوزن‌های نازک و کوچکی که در حین انجام مزوتراپی وارد پوست می‌شوند باعث ایجاد زخم‌های ظریفی در ناحیه مذکور می‌شود. زخم‌های کوچک ایجاد شده، فرایند ترمیم را در ناحیه مورد درمان قرار گرفته فعال کرده و سلول‌های التهابی و فاکتورهای رشدی و ترمیمی بافت به محل مورد نظر مهاجرت می‌کنند تا جراحت‌های ایجاد شده را بازسازی کنند. همین امر موجب افزایش تغذیه و خون‌رسانی ناحیه و حضور فاکتورهای رشدی شده و در جهت جوانسازی و زیبایی پوست عمل می‌کند و زیبایی پوست با مزوتراپی حاصل می‌گردد.   در پایان مقاله ای در مورد ریزش مو و درمان با مزوتراپی را برایتان آورده ایم.   زیبایی پوست با مزوتراپی زیبایی پوست با مزوتراپی روشی کم تهاجمی است که در آن با استفاده از سوزن‌های کوچک و نازک، مخلوطی از مواد مفید را به لایه میانی پوست (درم) می‌رسانند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Main Menu

  برو به واتس آپ
  1
  سلام
  چطور میتونم کمکتون کنم ؟