روشهای لایه برداری از پوست

دستگاه تاتو کویل شیت

سطح پوست ما، از بدو تولد در معرض عوامل محیطی است، مضرترین این عوامل، اشعه ماوراء بنفش آفتاب است، آلودگی های محیطی، آبله مرغان، جوش غرور جوانی، انواع بریدگی ها وخراش ها به مرور باعث میشوند تا پوست صاف و شفاف نوزادی به پوست کدر و پر از فرورفتگی تبدیل شود. با افزایش سن، چین و چروک و شلی و افتادگی پوست هم به مشکلات، اضافه می شود .( Resurfacing ) روش مناسبی برای درمان این عوارض ناخواسته است. البته روشهای لایه برداری از پوست بسته به نوع مشکل و عمق گرفتاری پوست ممکن است به روشهای مختلف انجام شود، خوشبختانه این روشها غیرتهاجمی هستند و دوران نقاهت کوتاهی دارند.

 

روشهای لایه برداری از پوست چیست؟

 

روشهای لایه برداری از پوست ، لایه های بیرونی و آسیب دیده پوست برداشته می شوند. حاصل این فرآیند، پیدایش پوستی جدید است که به مراتب زیباتر و شفاف تر از پوست آسیب دیده قبلی است. با گذشت زمان و در نتیجه عواملی مثل افزایش سن، آسیب ها و عوامل محیطی، پوست انسان دچار کدورت و تیرگی شده و شفافیت و درخشندگی قبل را نخواهد داشت، درضمن پوست، به مرور زمان پیر می‌شود و خشکی، چین و چروک، لکه های پیری و اختلالات رنگدانه ای، شلی و افتادگی پوست، باعث بروز تغییرات نامطلوب در پوست می شود.

روشهای لایه برداری از پوست یا ( Resurfacing ) برای متوقف کردن و معکوس کردن علائم پیری و Ageing پوست انجام میشود. درمواردی هم آسیب هایی مانند آکنه یاجوش، زخم ها، بیماریها و دستکاری پوست باعث ایجاد ضایعاتی در سطح پوست می شوند که برای درمان آنها، لایه برداری پوست انجام می شود.

 

برای انجام روشهای لایه برداری از پوست به چه کسی باید مراجعه کرد؟

 

در حال حاضر بیش از ده ها روش لایه برداری وجود دارد. در اغلب این روش ها ردپای مدرن ترین تکنولوژی های روز دنیا به چشم می‌خورد اما عاملی که بیش از همه نتایج به دست آمده را تحت الشعاع قرار می‌دهد، تخصص و کاردانی پزشکی است که این روشها را اجرا می‌کند. این امر هم در مورد روش های غیر جراحی و هم جراحی های پلاستیک صدق میکند.

برخی از روشهای لایه برداری از پوست نظیر، لایه بردارهای عمیق شیمیایی و لیزرهای فرسایشی باید فقط و فقط توسط پزشک  انجام شود. اما یک پرستار یا کارشناس زیبایی آموزش دیده و مورد تأیید وزارت بهداشت هم می‌تواند روش هایی از قبیل میکرودرم ابریژن را اجرا کند، بی آن که خطری شما را تهدید کند.

 

جوانسازی پوست بدون نیاز به عمل جراحی

 

وقتی دیگران به صورت ما نگاه می کنند، اولین چیزی که می بینند، لایه بیرونی پوست ماست، بخش بزرگی از زیبایی صورت، به سلامت و شفافیت و زیبایی همین لایه بیرونی پوست بستگی دارد. آفتاب، آلودگی های محیطی، سیگار و… باعث پیری زودرس پوست، می شوند.

علائم پیری پوست عبارتند از: تیرگی و کدورت پوست، ظاهرشدن انواع لک ها، کک و مک و چین و چروک در سطح پوست وشلی و افتادگی پوست. در مواردی هم ممکنست پوست در اثر جای جوش ( اسکارآکنه )، آبله مرغان یا دستکاری دچار آسیب شده یا اینکه منافذ پوست بیش ازحد باز باشد (large pore) درهمه این موقعیت ها، یکی از روشهای درمان، لایه برداری یا همان Resurfacing است. لایه برداری پوست، برداشتن لایه رویی پوست و تحریک آن برای ترمیم و بازسازی مجدد است. در این فرآیند پوستی نوساخته می شود . ( Resurfacing ) همواره یکی از مؤثرترین و محبوبترین روشهای جوانسازی پوست بوده است و بسته به نوع و عمق ضایعات به روشهای مختلف انجام می شود.

 

روشهای لایه برداری از پوست

 

 • لایه بردارهای لیزری پوست
 • لایه بردارهای شیمیایی
 • میکرودرم ابریژن
 • درم ابریژن
 • میکرونیدلینگ
 • جوانسازی نوری (IPL)

جوانسازی صورت بدون نیاز به عمل جراحی شامل تزریق ژل یا فیلر ( fillers ) ،تزریق بوتاکس، میکرونیدلینگ و لایه برداری لیزری، لایه برداری شیمیایی پوست می‌باشد بسیاری از پزشکان این روش ها را با هم ترکیب می‌کنند تا به نتایجی ماندگار و مطلوب دست یابند.

 

روشهای لایه برداری از پوست

 

در روشهای لایه برداری از پوست (Resurfacing) استفاده از لیزر

لایه برداری لیزری، یکی از بهترین و مؤثرترین روشهای لایه برداری از پوست و بازسازی پوست است که با پیشرفت های چشمگیر دستگاه های لیزر، تا حد زیادی جایگزین روشهای قدیمی تر مثل پیلینگ شیمیایی، میکرودرم ابریژن ، درم ابریژن شده است. لیزر در طب زیبایی کاربردهای متعددی دارد، بعضی از مهمترین موارد استفاده از لیزر عبارتند از:

 • کاهش چین و چروک های ریز و سطحی پوست
 • درمان لکه های قهوه ای رنگ، قرمزی (تلانژکتازی، روزاسه، خالهای عروقی و…) و سایر اختلالات رنگدانه ای پوست
 • رفع شلی و افتادگی پوست و کمک به تولید کلاژن های جدید ( کلاژن ریمادلینگ )
 • کمک به درمان اسکار آکنه و جای زخم
 • رفع موهای زائد

 

لیزرهای تخریبی (Ablative)

 

لیزرهای تخریبی به پزشک امکان تخریب ،برش و انعقاد بخشهای مورد نظر بدون آسیب به سایر سلول های پوست را می دهد و با تحریک فرآیند ترمیم و بازسازی، پوست را وادار به تولید سلول های جدید و بازسازی می‌کنند. عمق نفوذ و وسعت تخریب این لیزرها، توسط پزشک تنظیم می شود. در واقع پزشک با در نظر گرفتن خصوصیات پوست شما، مشکلی که به خاطر آن به کلینیک زیبایی مراجعه کرده اید و انتظارات شما، نوع لیزر و پلان درمانی مناسب را تعیین می‌کند.

این روزها بیشتر پزشکان زیبایی از لیزر فرکشنال، استفاده می‌کنند. این نوع لیزر، سطح پوست را به هزاران منطقه تقسیم کرده و یک در میان ستون هایی از تخریب برنامه ریزی شده را در ضخامت پوست ایجاد می کند. به این ترتیب دوران نقاهت و التیام پوست به حداقل می رسد و عوارض ناخواسته ای مانند لک و قرمزی بعد از لیزر بخصوص در پوست های سبزه، که با لیزرهای قدیمی (traditional) ممکن بود ایجاد شود، به حداقل می رسد.

 

لیزرهای غیرتخریبی (Non-Ablative)

 

یکی دیگر از روشهای لایه برداری از پوست لیزرهای غیر تخریبی است که پوست را تخریب نمی‌کنند و به همین خاطر به لیزرهای غیر تخریبی شهرت دارند. این نوع لیزرها لایه های زیرین سطح پوست را گرم می‌کنند تا کلاژن های جدید شکل گیرد و پوست رنگ، ثبات و استحکام طبیعی خود را بازیابد. زمان رسیدن به نتایج مطلوب در این نوع لیزرها نسبت به لیزرهای تخریبی، تدریجی و کند است اما نیازی به طی کردن دوران نقاهت ندارد.

لایه برداری لیزری پوست می‌توانند شکل ظاهری پوست را بهبود بخشند، نتایج درمانی دوام و تأثیر شگفت انگیز و چشمگیری دارد اما نباید فراموش کنید که این نتایج یک شبه به دست نمی‌آیند. چند ماه زمان لازم است تا تأثیر رشد سلولها و ساخته شدن کلاژن های جدید چهره واقعی خود را نشان دهد.

 

لایه برداری شیمیایی یا ( Chemical Peeling )

 

یکی دیگر از روشهای لایه برداری از پوست استفاده از محلول های شیمیایی است. این محلول ها روی لایه های خارجی پوست استفاده شده و باعث از بین رفتن و ریزش آن می شوند. لایه برداری شیمیایی در مطب و توسط پزشک یا کارشناس زیبایی یا پرستار آموزش دیده و مجرب انجام می‌شود. در این روش بر روی پوست محلولی مالیده می‌شود و برای مدت زمان مشخصی بر روی پوست می‌ماند. در روزهای آتی لایه های پوست به مرور پوسته پوسته می‌شوند و می‌ریزند.

 

لایه برداری شیمیایی در چه مواردی استفاده می شوند؟

 

با ورود تکنولوژی های جدید به طب زیبایی، استفاده از لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ تاحد زیادی کاهش یافته است. اما در گذشته پیلینگ در موارد زیر انجام میشد :

 • لکه های پیری، اختلالات رنگی، لکه ها و خال ها
 • چین و چروک های ریز و سطحی پوست
 • اسکار آکنه و جای زخم
 • شلی و افتادگی پوست
 • بعضی از انواع کراتوزها و تومورهای پوست

 

انواع روشهای لایه برداری از پوست لایه برداری شیمیایی :

 

لایه برداری شیمیایی را می‌توان به سه دسته سطحی، متوسط، عمیق تقسیم کرد. اساس این دسته بندی عمق لایه هایی از پوست است که این محلول ها می‌توانند به آن رسوخ کرده و حذف کنند. لایه بردارهای سبک در اپیدرم ( بیرونی ترین لایه پوست) رخنه می‌کنند و در ترکیب آنها محلول های اسیدی ضعیف تری همچون اسید گلیکولیک، اسید هیدروکسی آلفا (AHA)، اسید سالسیک، آنزیم های میوه یا غلظت های بسیار اندک اسید تری کلرو استیک (TCA) به کار رفته است.

یک کارشناس زیبایی مجرب و آموزش دیده می‌تواند تحت نظر پزشک، لایه بردارهای سبک را به پوست بیمار بمالد، زمان التیام از این روش بسیار اندک و ناچیز و بعضاً صفر است. لایه بردارهای عمیق تر علاوه بر اپیدرم، به لایه بعدی پوست موسوم به درم نیز نفوذ می‌کنند و برای از بین برن نشانه های پیری و کهولت سن همچون چروک عمیق تر، آسیب های شدید ناشی از تابش خورشید یا درمان زخم های آکنه مناسبند.

 

روشهای لایه برداری از پوست

 

نمونه هایی از لایه بردارهای عمیق پوست عبارتند از : لایه بردارهای فنول، اسیدتری کلرواستیک (TCA) قوی و روغن های کروتون. لایه بردارهای متوسط و عمیق نتابج چشمگیرتری را در پی دارند اما بسیار دشوار و پیچیده اند. برای احساس راحتی بیمار در حین انجام این روش از مواد بیهوشی یا بی حسی موضعی استفاده می‌شود و چندین و چند روز زمان لازم است تا پوست بیمار التیام یابد. پزشک شما بر اساس نوع پوست، نوع وشدت ضایعه و عمق نفوذ لایه بردار برای رسیدن به نتایج درمانی می‌تواند نوع لایه بردار مناسب برای پوست شما را مشخص کند. پس از آن که دوران نقاهت اولیه را پشت سر گذارید، بهبود وضعیت ظاهری پوستتان کاملاً مشهود و ملموس خواهد بود: پوستی روشن تر، خوش رنگ تر و سفت تر.

برای گرفتن بهترین نتیجه باید هر چند وقت یکبار لایه بردارهای شیمیایی را مجدداً به کار گیرید. لازم به ذکراست که به علت احتمال عوارض ناخواسته مثل لک شدن پوست، آسیب به پوست سالم و… همینطور با وجود روش های کم خطر تر و مؤثرتری مثل لیزر، میکرونیدلینگ و میکرودرم ابریژن، امروزه از این روش، کمتراستفاده می شود.

 

میکرونیدلینگ :

 

میکرونیدلینگ یکی دیگر از روش های لایه برداری یا Resurfacing پوست به شمار می‌رود که با تکیه بر خاصیت خود التیامی ‌پوست سعی می‌کند تا نواقص پوست را کاهش داده، آسیب های ناشی از أفتاب را التیام بخشیده و پوست را نرم و شفاف کند. در میکرونیدلینگ به جای از بین بردن لایه های پوست با استفاده از گرما یا مواد شیمیایی، با دستگاهی مجهز به شمار زیادی سوزن کوتاه و بسیار ریز و ظریف، کانال های میکروسکوپی در سطح پوست ایجاد می‌شود. این کانال ها با چشم غیرمسلح قابل رویت نمی‌باشد اما پوست را وادار می‌کند تا به صورت طبیعی نسبت به بهبود و درمان خویش اقدام کند و کلاژن های جدید و سلول های پوستی تازه و سالمی ‌بسازد.

 

کاربرد های میکرونیدلینگ عبارتند از :

 

 • درمان چین و چروک های ریز و سطحی
 • درمان انواع اسکار ( جای جوش و جای زخم )
 •  درمان منافذ باز پوست
 • درمان آسیب های ناشی از آفتاب
 • رفع انواع لک (hyperpigmentation)
 • درمان ترک های پوستی یا استریا (stretch marks)
 • درمان شلی و افتادگی پوست

 

روشهای لایه برداری از پوست 

از آنجاییکه در میکرونیدلینگ مانند لایه بردارهای لیزری و شیمیایی لایه های پوست تخریب نمی‌شوند، می‌توان آن را برای تمامی ‌انواع پوست حتی پوست های تیره هم به کار برد و از بابت بی خطر بودنش آسوده خاطر بود. به علاوه اکثر بیمارانی که تحت این درمان قرار می‌گیرند به دوران نقاهت یا مصرف لایه بردارهای شیمیایی نیاز نخواهند داشت. نتایج حاصل از میکرونیدلینگ، در بعضی موارد شگفت انگیز است، بخصوص برای جوانسازی پوست و رفع چین و چروک های دور چشم و لب که امکان استفاده از لیزر محدودیت دارد، میکرونیدلینگ روش انتخابی است.

 

لایه برداری با IPL ( نورپالسی باشدت بالا)

 

لایه برداری IPL شباهت زیادی به لایه برداری لیزری دارد و با استفاده از نور پالسی با شدت بالا، مشکلات سطحی پوست نظیر اختلالات رنگدانه ای را برطرف کرده و ظاهر پوست را بهتر می‌کند. در IPL بر خلاف لیزر که از پرتوهای نور با طول موج واحد و متمرکز استفاده می کند؛ طیف وسیعی از طول موج های مختلف نور به صورت پالسی به کار گرفته می‌شود. به همین علت اثر بخشی لیزر را ندارد. این نور از دو طریق به پوست کمک می‌کند.

اول این که توسط رنگدانه های اضافی پوست ( قرمز و قهوه ای ) جذب می‌شود و احتمالاً باعث تخریب آنها می شود. دوم این که میتواند کلاژن سازی در پوست را تحریک کند. از آنجایی که IPL یک روش غیر تخریبی است و لایه های پوست را از میان نمی برد، پوست برای التیام خود به زمان اندکی نیاز دارد.

 

روشهای لایه برداری از پوست با  استفاده از IPL در طب زیبایی :

 

 •  کک و مک، لکه های پوستی
 •  خال های عروقی ( همانژیوم عنکبوتی )
 •  قرمزی پوست و لکه های قرمز
 •  چین و چروک های ریز و سطحی

  روشهای لایه برداری از پوست  

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Main Menu

  برو به واتس آپ
  1
  سلام
  چطور میتونم کمکتون کنم ؟