خطرات تاتو

عدم اعتماد به نفس یا اعتماد به نفس پایین در کنار نواقص ظاهری یکی از مهمترین علل مراجعه و تمایل افراد برای انجام تاتو وسیع است. این گروه قصد دارند که با انجام این کار جلب توجه کنند و از خطرات تاتو نا آگاهند. تاتو یا همان خالکوبی قدمتی بیش از چهارهزار سال دارد و سال‌ها در فرهنگ‌ها و میان ملل مختلف مرسوم بوده است.  تاتو کردن ابرو، چشم و لب به صورت‌ آرایش دایم و ترسیم نقوش مختلف بر روی بدن، این روزها طرفداران زیادی در میان بانوان پیدا کرده است. بعضی آن را به‌عنوان راهی برای زیباتر شدن برگزیده‌اند، ولی برای بعضی دیگر راهی برای مطرح کردن خود در میان مردم و کسب هویت می باشد.

 

خطرات تاتو

 

تاتوی ابرو، چشم و لب که با دستگاه تاتو انجام می گیرد و بیشتر در آرایشگاه‌های بانوان صورت می‌گیرد، مشتری‌های بسیاری را به خود جذب کرده است. تاتو زیان‌ها و عوارض خطرناکی دارد که قابل برگشت و درمان نیست.

  برای تاتو کردن از سوزن های مخصوص استفاده می شود و این کار غیر از درد فراوان ، خونریزی زیادی هم به همراه دارد .پس این روش تنها به کسانی که ایرادهایی در پوست بدن یا صورتشان وجود دارد که برای از بین بردن آنها هیچ روش پزشکی دیگری امکان پذیر نباشد، انجام تاتو توصیه می شود. علاوه بر ان تعدادی از رنگ تاتو های اضافه شده به تاتو برای استفاده در لوازم آرایشی تایید شده اند اما هیچ یک برای تزریق در پوست مورد تایید قرار نگرفته اند. استفاده از رنگ تاتو های تایید شده در تاتو، خطوط را منقطع می کند.

بعضی از این رنگها، رنگ صنعتی هستند که فقط به عنوان جوهر پرینتر و یا رنگ نقاشی اتومبیل مناسبند. پس از خالکوبی نیز رعایت نکردن بهداشت فردی ، می تواند شخص را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناکی همچون  ایدز و هپاتیت قرار دهد. از سوی دیگر تاتو های ابرو، چشم و لب می‌تواند در ایجاد گوشت اضافه محل خالکوبی شده تاثیرگذار باشد.

 

نکته قابل توجه درباره خطرات تاتو

 

نکته قابل توجه دیگر این است که  تاتو و روشهای دائمی آرایش به سهولت پاک نمی شوند و در برخی موارد ممکن است باعث تغییر رنگ دائمی گردند. البته این طور نیست که بگوییم تاتو کاربرد مهمی ندارد چرا که به عنوان نمونه در افراد لب شکری پس از درمان نقص اصلی، می توان از تاتو کردن برای ترمیم خط لب بهره برد. علاوه بر این ممکن است فرد به دلیل تصادف، سوختگی، جراحت، عمل های جراحی و … دچار نقص شود که می توان با استفاده از تاتو آن را برطرف کرد.

حتی تاتوی ابرو برای افرادی که به دلایل مختلف ابروی خویش را از دست داده اند یا دچار نقص مادرزادی هستند، کاربردی درمانی دارند و از بارزترین نمونه های آن می توان به بیمارانی اشاره کرد که بر اثر شیمی درمانی ابروی خود را از دست داده اند. اما اگر با وجود دانستن عوارض تاتو همچنان برای انجام تاتو اصرار دارید باید پیش از انجام تاتو با پزشک پوست تان که از سابقه بیماری های پوستی شما آگاه است، مشورت کنید و از استاندارد بودن رنگ تاتو و استریل و یکبار مصرف بودن سوزن آن مطمئن شوید.

درعین حال، اکثر تاتوها در ایران دائمی هستند پس به امید موقتی بودن آن را آزمایش نکنید. تزریق واکسن هپاتیت B نیز پیش از تاتو کردن احتمال ابتلای شما را به این بیماری کاهش می دهد. پس از تاتو هم باید با استفاده از کرم های آنتی بیوتیک پوست را ضدعفونی کنید یا با پانسمان مدتی آن را پوشیده نگه دارید و تا زمان بهبود نسبی زخم ها زیر تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید و حتما از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید.

 

 آیا تاتوی چشم خطرناک است ؟

 

البته فکر تاتوی خطرناک خط چشم را برای همیشه از ذهن تان دور کنید که بسیار خطرناک و پرعوارض است. بسیاری از خانم‌ها برای این‌که خودشان را از آرایش چشم راحت کنند، تصمیم می‌گیرند خط چشم را روی چشم‌های‌شان تاتو کنند، غافل از این‌که این تصمیم در کنار زیبایی ظاهری که ممکن است در چهره آن‌ها ایجاد کند یکی از خطرناک‌ترین و در عین حال پردردسرترین شیوه‌های تاتو است.

 زیرا رنگ تاتویی که برای این کار استفاده می‌شود یک ماده شیمیایی است بنابراین نمی‌توان اطمینان کرد که این ماده شیمیایی هنگامی که به عنوان خط چشم در پلک‌ها استفاده می‌شود، خطری را به همراه نداشته باشد. واکنش های حساسیتی به مواد رنگی تاتو یکی دیگر از عوارض این کار است، افزود: این حساسیت‌ها ممکن است حتی بعد از ۱۰ سال در محل تاتو به صورت اگزما و خارش دائم ظاهر شود و از آن بدتر ناسازگاری مواد تاتو شده درپوست وایجاد برآمدگی‌ها و زخم‌های عجیب وغریب است که آن‌ را واکنش جسم خارجی می نامند. تاتو خط چشم حتی در استانداردترین شرایط هم توصیه نمی‌شود

 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Main Menu

  برو به واتس آپ
  1
  سلام
  چطور میتونم کمکتون کنم ؟