تفاوت میکرودرم ابریژن با لایه‌برداری

تفاوت میکرودرم ابریژن با لایه‌برداری

تفاوت میکرودرم ابریژن با لایه‌برداری: متخصصین پوست، روش‌های مختلفی برای از بین بردن عیوب پوستی مثل چین و چروک، تغییرات رنگدانه، اسکارها و ناهمواری‌های پوستی دارند. لایه‌بردارهای شیمیایی و روش میکرودرم ابریژن، هر دو از روش‌های جوانسازی پوست هستند. هر دو روش، روی صورت، گردن، سینه، پشت و دست‌ها می‌توانند استفاده شوند.

لایه بردارهای شیمیایی :

لایه‌بردارهای شیمیایی نه تنها اهداف زیبایی (مثل حذف لکه‌های ناشی از نور خورشید و افزایش سن، اسکارهای سطحی و …) دارند، بلکه برای اهداف درمانی (مثل از بین بردن لکه‌های ناشی از ملاسما یا کراتوز) نیز استفاده می‌شوند. این مواد شیمیایی، بطور مستقیم روی پوست استفاده می‌شوند و ترکیب پوستی را تغییر می‌دهند و باعث تخریب سطح خارجی پوست می‌شوند که طی آن لایه خارجی پوست را از بین می‌برند. لایه بردارهای قوی‌تر می‌توانند لایه‌های پایینی پوست، کلاژن و الاستین را برای حذف چین و چروک‌های عمقی‌تر بازسازی کنند.  

میکرودرم ابریژن :

برای کاهش اسکار ناشی از آکنه، چین و چروک و ناهمواری‌ها و منافذ پوستی به کار می‌رود. میکرودرم ابریژن تولید سلول‌های پوستی و کلاژن را تحریک می‌کند و ظاهر جوانی به پوست می‌دهد. این روش جایگزین مناسبی برای افرادی است که پوست حساسی در برابر لایه‌بردارهای شیمیایی دارند.  

 

تفاوت میکرودرم ابریژن و لایه‌بردارهای شیمیایی :

برخلاف میکرودرم ابریژن، لایه‌بردارهای شیمیایی در سطوح مختلفی (خفیف، متوسط و عمیق) وجود دارند. مواد شیمیایی مثل گلیکولیک اسید و سالیسیلیک اسید، انواع خفیف‌تر لایه‌بردارهای شیمیایی هستند. تری کلرو استیک اسید و فنل، انواع موثرتر اما تهاجمی‌تر هستند. گاهی اوقات استفاده از لایه‌بردارهای عمیق به علت ایجاد ناراحتی و درد زیاد برای فرد، نیاز به بی‌حسی دارند؛ در حالی که روش میکرودرم ابریژن دردی ندارد. زمان بهبودی در روش استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی بستگی به نوع ماده شیمیایی بکار گرفته شده دارد. گلیکولیک اسید، زمان بهبودی کوتاهی دارد اما خیلی موثر نیست. زمان بهبودی پس از استعمال فنل، ۱ تا ۲ هفته است؛ هر چند برای از بین رفتن کامل قرمزی پوست زمان بیشتری لازم است. اما بهبودی در میکرودرم ابریژن چند ساعت تا حداکثر چند روز طول می‌کشد. لایه‌بردارهای شیمیایی که در عمق بیشتری اثر می‌گذارند، ممکن است با عوارض جانبی مثل سوختگی، تغییرات دائمی در رنگ پوست، تورم و زخم شدن همراه باشند، در حالی که لایه‌بردارهای سطحی (مثل گلیکولیک اسید) و روش میکرودرم ابریژن به ندرت موجب عارضه می‌شوند. برای میکرودرم ابریژن، معمولا ۶ تا ۸ جلسه با فواصل یک یا دو هفته برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است. لایه‌بردارهای عمیق (فنل) فقط یک بار در طول زندگی هر فرد باید استفاده شوند، لایه‌بردارهای سطحی، هر ۶ هفته یک بار تا چند ماه و لایه‌بردارهای متوسط، هر ۳-۲ ماه یک بار حداقل تا یک سال انجام می‌شوند. منبع:کلینیک تخصصی بیمارستان عرفان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Main Menu

  برو به واتس آپ
  1
  سلام
  چطور میتونم کمکتون کنم ؟