با ما تماس بگیرید

09129614010

انتخاب روش مناسب برای پاک کردن تاتو

تاتو و مسایل مربوط به آن

تاتو از گذشته‌های بسیار دور رایج بوده و این کار را عمدتا زندانیان که سال‌ها در زندان بودند انجام می‌دادند و یا دولت به دلیل متمایز کردن آنها با جمعیت عادی این افراد را نشان ‌دار می‌کرد. تاتو و مسایل مربوط به آن در کشور‌های غربی خانم‌های شاغل به دلیل قانونی که می بایست  با چهره ی آرایش کرده در محل کار حضور داشته باشند  به دلیل وقت گیر بودن این کار به تاتو روی آوردند و به تدریج این کار بین جوانان گسترش یافت.

تاتو و مسایل مربوط به آن

هیچ پزشکی انجام تاتو را تایید نمی کند اما تاتو کردن غیر قانونی نیست بلکه غیر علمی و غیر بهداشتی است.رنگ تاتو از نظر سازمان غذا و داروی جهان و وزارت بهداشت و درمان هیچ کشوری مورد تایید نیست

علت مخالفت پزشکان با تاتو ‌و مسایل مربوط به آن :

تاتو وارد کردن ماده ی رنگی به پوست است که پوست ما شامل :اپیدرم؛درم؛هیپودرم(بافت چربی )است.اپیدرم پوست مدام در حال بازسازی و ریزش است به همین دلیل اگر رنگ به این ناحیه برخورد کند موقتی است و بعد از چند روز محو می‌شود. ناحیه درم همان ناحیه ای است که برای ماندگاری رنگ روی پوست، رنگ باید وارد آن شود و زمانی که رنگ وارد آن شود سلول های فیبروبلاست با مواد جدیدی که وارد بدن می‌شوند مبارزه می‌کنند و آنقدر به آن حمله می‌کنند تا رنگ کمرنگ شود به همین دلیل است که تاتو به ترمیم نیاز دارد.

تاتو و مسایل مربوط به آن تعریفی از تاتو:

تاتو همان خالکوبی می‌باشد که در زمان‌های قدیم از تصاویر شیر و اژدها برای اثبات پهلوانی استفاده می‌کردند و امروزه برای آرایش خط باریکی دور چشم؛داخل ابرو و خط لب تاتو می‌کنند.تاتو علاوه بر درد شدید خونریزی زیادی دارد و رعایت نکردن بهداشت فردی پس از انجام تاتوبیماری‌های زیادی همراه دارد از جمله بیماری‌ها ایدز و هپاتیت.

تاتو و مسایل مربوط به آن /بیماری‌های ناشی از تاتو:

تحقیقات انجمن خیریه حمایت از بیماران کبدی نشان می‌دهد که یکی از بیماری‌های شایع عفونی و مسری در کشور هپاتیت است.اغلب هپاتیت نوعc و گاهی  نوعb به صورت مزمن باقی مانده و می تواند به نارسایی کبد و سرطان منجر شود هر دو نوع هپاتیت از طریق خون منتقل می‌شوند که تاتو می‌تواند یکی از عوامل انتقال به خصوص هپاتیت نوعc باشد.افرادی که خالکوبی می‌کنند ۹ برابر بیشتر از سایر افراد در معرض مبتلا به هپاتیت نوع cهستند.

بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت نوع b؛سیفیلیس؛جذام؛سل از طریق خالکوبی (تاتو) منتقل می‌شوند و هم چنین ویروسی که موجب ابتلا به این بیماری می‌شود از سه راه اصلی آمیزش جنسی؛انتقال خون و فرآورده‌های خونی آلوده مادر آلوده به افراد سرایت می کند.

تحقيقات نهادهاي علمي نشان داده است كه به واسطه تماس سوزن با خون در عمل خال كوبي، خطر ابتلاي فرد به ايدز زياد است

پزشكان تأكيد مي كنند كه حتي با رعايت نكات بهداشت ، خطر ابتلا به ايدز و ديگر بيماري هاي عفوني در كساني كه خال كوبي مي كنند، زياد است و اين ادعا كه در تاتو از وسايل مخصوص استفاده مي شود، به هيچ وجه يك ادعاي منطقي و علمي نيست.

 

تاتو و مسایل مربوط به آن

مراقبت های بعد از انجام تاتو:

تاتو و مسایل مربوط به آن تاتو همانند یک زخم باز می‌باشد که حتما باید آن را پوشاند و یا پانسمان کرد وبا استفاده از پماد های آنتی بیوتیک از آن مراقبت کرد تا عفونت نکند و هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب حتما از کرم های ضد افتاب با حداقل spf30 استفاده شود  و توصیه می‌شود پس از انجام تاتو از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب کنید.

مشکلات زخم‌های ناشی از عفونت:پاک کردن تاتو کار بسیار دشواری است که معمولا با چند راه درمانی و هزینه‌های قابل توجهی همراه است که علاوه بر آن خطر‌هایی با خود همراه دارد

بیماریهای ناشی از تاتو:

  1. هپاتیت b:بزرگترین خطر را به وجود می آورد که از طریق استفاده از سوزن مشترک برای تاتو منتقل می‌شود.
  2. ایدز:تاتو کردن به انتشار ویروس ایدز کمک می‌کند و افرادی که از نوک خودکار‌های خودنویس خالی برای تاتو استفاده می‌کنند بیشتر  مورد تهدید هستند.
  3. هپاتیت:c تاتو می تواندشاهراهی برای ابتلا به هپاتیت c باشد که ۲درصد از جمعیت مردم آمریکا به آن مبتلا شده‌اند.تحقیقات نشان داده که افرادی که در سالن‌های تبلیغاتی تاتو؛تاتو انجام داده‌اند ۹ بار بیشتر از افرادی که تاتو نکرده‌اند در معرض ابتلا به هپاتیت b هستند که دلیل آن می‌تواند نقص در تكنيك استرليزه كردن، مانند امتحان تيزي سوزن با دست و بعد تماس آن دست با پوست كسي كه تاتو روي او انجام مي شود منتقل مي شود.
  4. سرطان:رنگ ها و جوهر‌هایی که جدید وارد بازار شده که زود هم نا پدید می‌شوند باعث تحريكات و التهابات پوستي مي‌شوند كه هنوز عوارض دراز مدت استفاده از اين جوهرها مشخص نشده است. که احتمالا می توانند باعث بروز برخی سرطان‌ها شوند.

خطرات تاتو برای زنان باردار:

تاتو کردن برای زنان باردار ایده خوبی نیست. حتی اگر تمام احتیاط‌های مورد نیاز انجام شود مشکلی پیش نخواهد آمد اما این کار توصیه نمی شود  چرا که در بعضی افراد خونریزی هم دیده شده که اگر خونریزی منعقد نشود جنین به خطر خواهد افتاد.تاتو و مسایل مربوط به آن مهمترین خطری که خانم های باردار را تهدید می کند خطر ابتلا به هپاتیت B  و بیماری‌های عفونی خونی است که هم مادر و هم جنین در معرض خطر قرار می‌گیرند.

اکثر مواد رنگی به کار رفته در خالکوبی یا تاتو  Tattooسمی و سرطان زا هستند. ۳۰۰ ترکیب رنگی مختلف که برای خالکوبی‌های رنگی استفاده می‌شوند از مواد شیمیایی سمی تشکیل شده اند و ممکن است عوارضی مانند التهاب، تحریک پوستی و حتی سرطان ایجاد کنند. هنگام خالکوبی در هر ثانیه ۲۰ نیش سوزن وارد پوست می‌شود و بخشی از ذرات رنگ وارد جریان خون و لنف می شود و غده‌های لنفاوی منطقه خالکوبی شده را سیاه می کند.

افرادی که نباید تاتو کنند:

افراد دچار اگزمای آتوپیک یا حساسیت ژنتیکی (آسم حسایت زا، حساسیت چشمی و اگزمای پوستی)، بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به دلیل بیماری یا استفاده از داروهای کورتونی ضعیف کننده سیستم ایمنی، بیماران در حال شیمی درمانی یا رادیوتراپی، بیماران مبتلا به سارکوئیدوز، بیماری لوپوس، پسوریازیس و … اصلا نباید تاتو کنند.

تاتو انواع مختلفی دارد که در بخش زیر با هم مرور میکنیم:

  • تاتو ابرو:تاتوی ابرومی‌تواند جنبه درمانی داشته باشدبرای کسانی که ابروهای خود را از دست داده‌اند‌‌ یا دچار نقص مادر‌زادی هستند .
  • تاتو لب:تاتو لب کاربردی درمانی دارد برای کسانی که به طور مادر‌زادی خط لب ندارند و یا به دلایلی خط لب خود را از دست داده‌اند .
  • تاتو چشم:برای از بین رفتن نقص های چشم میتوان آن را تاتو کرد نقص‌هایی مانند:افتادگی پلک؛افتادگی چشم؛جراحت‌ و….

راهکارهایی برای پاک کردن تاتو و مسایل مربوط به آن

دلایل  مختلفی برای پاک کردن تاتو و مسایل مربوط به آن وجود دارد که به ۲ مورد آن اشاره میکنیم:نارضایتی فرد از کار؛تغییر کردن مد

روش های مختلفی برای پاک کردن تاتو (خالکوبی) وجود دارد که شامل جراحی، کوتر کردن، منجمد کردن، تراشیدن پوست و لایه برداری عمیقی که این روش ها ارزان بوده ولی نتیجه آنها کامل و صد در صد نیست و معمولا جای زخم و اسکار به جای می گذارند. روش دیگر پاک کردن تاتو ،استفاده از لیزر ساده ترین ، با عارضه کمتر و گاهی با نتایج بسیار عالی می باشد که در صورت موثر بودن اکثرا جای زخم و اسکار به جا نمی گذارد . اما لیزر محدودیت هایی هم دارد که یکی گران بودن ، دوم غیر قابل پیش بینی بودن نتایج آن است سومین محدودیت لیزر بی اثر بودن آن روی بعضی از خالکوبی ها می باشد.

با ما تماس بگیرید

09129614010

افکار خود را به اشتراک گذارید